1 października, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Uhonorowany polski oficer z wątpliwą teorią zabójstwa

WARSZAWA, Polska (AP) — Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w piątek najwyższe odznaczenie cywilne w kraju działaczowi prodemokratycznemu z czasów komunistycznych, który został niedawno oskarżony w mediach o manipulowanie dowodami podczas śledztwa w sprawie katastrofy rosyjskiego samolotu prezydenckiego, w którym zginął 96 osób. Główni Polacy.

Duda powiedział, że Order Orła Białego został odznaczony 74-letnim Antonim Macierewiczem za wkład w suwerenność i przemiany demokratyczne Polski oraz służbę dla kraju.

W latach 70. Macierewicz współtworzył organizację dysydencką, Komitet Obrony Robotników, czyli KOR, która położyła podwaliny pod ogólnopolski ruch Solidarność, który obalił reżim komunistyczny w Polsce w 1989 roku. Macierewicz był wielokrotnie więziony za swoją działalność.

Mała uroczystość wręczenia mu przez Dudę nagrody specjalnej odbyła się 46 lat po powstaniu KOR. Wyróżnienie otrzymali także dwaj inni współzałożyciele, Miroslav Sojecki i Piotr Nymski.

Macierewicz był ministrem obrony w latach 2015-2018 i jest bliskim sojusznikiem Jarosława Kaczyńskiego, lidera rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość.