18 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Trwająca tajemnica Wenus dotycząca fosfiny i amoniaku

Wenus jest pod wieloma względami zagadką. Jest planetą siostrzaną Ziemi i jest stosunkowo łatwo dostępna dla naszych instrumentów i sond, a mimo to niewiele wiemy o tym, co dzieje się na jej powierzchni, a nawet w jej gęstej atmosferze. Dzieje się tak głównie dlatego, że wokół planet takich jak Mars wszystkie sondy i łaziki krążą po ich jałowej, wypełnionej promieniowaniem powierzchni, ale mamy też sondy atmosferyczne lądujące w atmosferze Wenus, ale jak dotąd nie przyniosły one żadnego efektu. W 2020 roku pojawiły się spekulacje na temat odkrycia fosfiny w atmosferze Wenus, budząc wiele wątpliwości. Niezależnie od tego, na niedawnym National Astronomy Meeting (NAM 2024) zaprezentowano aktualny stan wiedzy o Wenus. Było to omawianektóry został nawet zauważony przez The Guardian Aby to zgłosić.

Spekuluje się, że oprócz fosfiny na Ziemi można wykryć także amoniak, co może wskazywać na procesy organiczne, a tym samym na możliwe życie. Powiązane badania wykazały, że powszechne aminokwasy niezbędne do życia na Ziemi byłyby stabilne nawet w kropelkach siarki, takich jak atmosfera Wenus. W następstwie krytyki pierwotnego artykułu dotyczącego fosfiny z 2020 r. [Jane S. Greaves] i in. Powtórzyli swoje obserwacje Jednak z otrzymanych informacji wynika, że ​​obserwacja gazu fosfinowego na Wenus nie jest prostą sprawą binarną.

To samo dotyczy amoniaku, który… Jeśli istnieje W chmurach Wenus nastąpi ogromne odkrycie, które… Zgodnie z badaniami przez [William Bains] I koledzy w Narodowa Akademia Nauk Być może uda się wyjaśnić kilka dziwnych obserwacji w atmosferze Wenus. Przy tak dużej niepewności co do odległych obserwacji jasne jest, że jedynym sposobem na udzielenie odpowiedzi na te pytania są przyszłe misje na Wenus, które niestety pozostają raczej rzadkie.

Jeśli na Wenus naprawdę istnieje życie, będzie potrzebowało więcej czasu na ewolucję, zanim będziemy mogli je sprawdzić.