Polski regulator kryptowalut Komiszja Natzoru Finanzowego (KNF) otrzyma uprawnienia do swobodnego blokowania dostępu do kryptowalut na okres do 96 godzin.
Nowe regulacje pojawiają się w momencie, gdy firmy kryptograficzne wkraczają do regionu przed unijną ustawą o rynkach kryptowalut (MICA).
Organ ds. zapobiegania rachunkom kryptograficznym KNF
Zdaniem eksperta podatkowego Izabeli Deryło, KNF ma prawo zablokować konta kryptowalutowe na okres do 96 godzin. Ponadto Kontroler może zamrozić fundusze na okres do sześciu miesięcy za zgodą Biura Prokuratora Generalnego.
„KNF może samodzielnie zamrozić konta posiadaczy kryptowalut, jeśli istnieje podejrzenie, że transakcja może mieć związek z popełnieniem przestępstwa” – powiedział Derillo. powiedział.
Inwestorzy kryptowalutowi w Polsce zareagowali negatywnie na nowe regulacje. Niektórzy twierdzą, że przepisy dają KNF nieograniczone uprawnienia.
Rząd i KNF stwierdziły, że zasady są zgodne z przepisami kryptograficznymi zawartymi w europejskiej ustawie MiCA. Jednakże, gdy MiCA wymaga transakcji kryptowalutowych, nie pozwala na blokowanie kont, niezależnie od transakcji gotówkowych.
Przeczytaj także: Czym są rynki kryptowalut (MiCA)?
Polska okazuje się ulubioną lokalizacją w Europie dla firm kryptowalutowych, wyprzedzając MiCA. Do września 2023 r. otrzymała 13 nowych wniosków o licencję na giełdę kryptowalut, co zwiększyło liczbę instytucji w kraju do co najmniej 951.
Założenie firmy kryptograficznej jest stosunkowo niedrogie w całym kraju, a minimalny koszt rejestracji wynosi około 164 dolarów. Transakcje mogą wiązać się z wyższymi kosztami w zależności od rodzaju działalności, jaką zamierzają prowadzić. Przystępne koszty dają firmom bramę do bloku Unii Europejskiej, zanim giełdy MiCA wejdą w życie w grudniu 2024 r.
Badanie przeprowadzone przez Statista w 2023 roku wykazało, że około 74% polskich respondentów posiada lub używa kryptowalut. Liczba ta może później ulegać wahaniom ze względu na różne czynniki, takie jak trendy rynkowe, zmiany regulacyjne i nastroje społeczne.
Odmowa
Zgodnie z Wytycznymi Programu Fundacji BeInCrypto zobowiązuje się do bezstronnej i przejrzystej sprawozdawczości. Celem tego artykułu jest dostarczenie dokładnych i aktualnych informacji. Zaleca się jednak czytelnikom niezależne sprawdzenie faktów i skonsultowanie się z ekspertem przed wyciągnięciem jakichkolwiek wniosków na podstawie tych treści. Należy pamiętać, że nasze warunki, polityka prywatności i zastrzeżenia zostały zaktualizowane.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35