5 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tajemnicze rzeźby w Göbekli Tepe mogą być starożytnym kalendarzem: studium

Tureckie stanowisko, które według szacunków jest starsze od Wielkiej Piramidy w Gizie o 7000 lat, zawiera tajemnicze inskrypcje, które według archeologów mogą przedstawiać niszczycielskie uderzenie starożytnej komety.

Niedawno odszyfrowane inskrypcje na stanowisku archeologicznym Göbekli Tepe w Turcji sugerują, że pomnik może również przedstawiać najstarszy na świecie kalendarz słoneczny. Według nowych badańUważa się, że ten cud architektury sprzed prawie 12 000 lat jest najstarszym miejscem kultu, jakie kiedykolwiek odkryto, starszym nawet od piramid liczących 4500 lat.

Znajdujące się w tym miejscu świątynie, uważane za najstarsze na świecie, ozdobione są misternie rzeźbionymi symbolami. Naukowcy, którzy niedawno odwiedzili to miejsce, aby przyjrzeć się bliżej symbolom, doszli do wniosku, że w rzeczywistości mogą one być zapisem wydarzenia astronomicznego, które doprowadziło do poważnych zmian w cywilizacji ludzkiej.

Jeśli te ustalenia są prawidłowe, zespół może oznaczać, że starożytni rejestrowali swoje obserwacje nieba, aby stworzyć kalendarz słoneczny do śledzenia pór roku, stosując metodę stosowaną przez Greków tysiące lat później.

„Wydaje się, że mieszkańcy Göbekli Tepe byli bystrymi obserwatorami nieba, czego można się było spodziewać, biorąc pod uwagę, że ich świat został zniszczony przez uderzenie komety” – Martin Sweetman, główny autor badania i inżynier chemik z Uniwersytetu w Edynburgu, – napisano w oświadczeniu.

Naukowcy interpretują symbole w kształcie litery V jako starożytny kalendarz

Naukowcy twierdzą, że dziwne symbole w kształcie litery V wyryte na kolumnach w miejscu Göbekli Tepe można interpretować jako przedstawiające jeden dzień.

Zbierając kształty litery V, badacze byli w stanie obliczyć 365-dniowy kalendarz słoneczny na jednej z kolumn, składający się z 12 miesięcy księżycowych plus 11 dodatkowych dni.

Według badań osobny symbol przedstawiający literę V noszoną przez ptasiego potwora miał reprezentować przesilenie letnie. Badacze postawili również hipotezę, że inne posągi w tym miejscu z podobnymi oznaczeniami na szyjach mogły przedstawiać bóstwa.

Ponieważ prehistoryczny pomnik przedstawia zarówno fazy księżyca, jak i cykle słońca, archeolodzy doszli do wniosku, że rzeźby te mogą przedstawiać najstarsze „Kalendarz księżycowo-słoneczny„- wyprzedza inne znane kalendarze tego typu o tysiące lat.

Czy zderzenie komety zapoczątkowało początek cywilizacji?

Naukowcy twierdzili, że starożytni mogli stworzyć kalendarz w celu upamiętnienia daty, w której rój fragmentów komet uderzył w Ziemię prawie 13 000 lat temu.

Inny pióropusz w tym miejscu wydaje się pokazywać strumień meteorów Tauryd – uważa się, że jest to źródło fragmentów komety, które spadały na planetę przez 27 dni.

Takie uderzenie komety około 10 850 lat p.n.e. spowodowałoby mini epokę lodowcową, która trwałaby ponad 1200 lat i zniszczyłaby wiele gatunków megafauny. Co zaskakujące, uderzenie komety spowodowałoby wystarczające zniszczenia, aby skutecznie doprowadzić do początków cywilizacji w regionie Żyznego Półksiężyca w zachodniej Azji, gdzie ludzie przyzwyczajeni do technik łowiecko-zbierackich coraz częściej zwracali się w poszukiwaniu pożywienia z rolnictwa.

Naukowcy podejrzewają, że pomnik pozostawał ważny dla starożytnych ludzi przez tysiące lat, co sugeruje, że uderzenie komety mogło dać początek nowej religii.

„To wydarzenie mogło pobudzić cywilizację, tworząc nową religię i stymulując rozwój rolnictwa, aby radziło sobie z zimnym klimatem” – stwierdził Sweetman w oświadczeniu.

Sweetman dodał, że wyniki potwierdzają teorię, że na Ziemię spada liczba uderzeń komet, gdy jej orbita przecina się z torem okrągłych fragmentów komet, które zwykle traktuje się jako strumienie meteorów.

Poprzedził Greków

Odkrycie to wydaje się również potwierdzać, że starożytni ludzie byli w stanie rejestrować daty, badając ruch Ziemi, ponieważ obrót osi Ziemi może zmienić ruch konstelacji na niebie.

Sugeruje to, że starożytni dysponowali precyzyjnymi sposobami pomiaru czasu 10 000 lat przed udokumentowaniem tego zjawiska w starożytnej Grecji w 150 roku p.n.e. – napisali naukowcy.

„Ich próby zapisania tego, co zobaczyli, były prawdopodobnie pierwszym krokiem w kierunku rozwoju pisma tysiące lat później” – powiedział Sweetman.

To były badania Opublikowano we wtorek W magazynie Time and Mind.

Eric Lagata omawia najświeższe informacje i trendy w USA TODAY. Można się z nim skontaktować poprzez e-mail pod adresem [email protected]