29 stycznia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ta oszałamiająca ciemna mgławica wygląda jak kosmiczny strażnik obserwujący gwiazdy: ScienceAlert

Zajrzyj wystarczająco głęboko w ciemność kosmosu, a znajdziesz wszelkiego rodzaju kształty, które pobudzają wyobraźnię. Wpatruj się dalej, a szybko przekonasz się, że nasz wszechświat może być dziwniejszy i wspanialszy niż wszystko, co ludzki umysł może sobie wymarzyć.

Ostatnie zdjęcie opublikowane przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) uchwyciło mały przebłysk tego zjawiska w skali kosmicznej: Ciemna mgławica o średnicy 7 lat świetlnych wygląda jak gigantyczna latarnia obserwująca zimną, czarną pustkę. Może to cyklopowy gigant szukający planet do pożarcia. Albo sama śmierć, nawiedzająca niebo, pokryta cieniami.

Daleka od bycia niszczycielem światów, ta ciemność reprezentuje coś znacznie bardziej płodnego.

Nowe zdjęcie pochodzi z należącego do ESO Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) z okazji 60. rocznicy powstania obserwatorium. Temat obrazu jest przerażający mgławica stożkowaczęść większego kompleksu oddalonego o 2500 lat świetlnych, zwanego NGC2264 W konstelacji Monoceros (jednorożec).

Może nie wyglądać jak większość inne mgławice Jesteś przyzwyczajony do ich widoku, świecących jasno misterną gamą kolorów. Dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie mgławice są takie same. Niektóre odbijać światło z pobliskich gwiazd. niektóre zjonizowane z gwiazdami w środku, Emitują własne światło.

Niektóre, jak Mgławica Stożek, to ciemny i gęsty pył, który pochłania światło widzialne. Tylko światło o długości fali niewidocznej dla ludzkiego oka, takie jak podczerwień i fale radiowe, może przez nią przeniknąć.

Pełny obraz Mgławicy Stożek z Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) należącego do ESO. (ESO)

Nieprzezroczyste mgławice tego typu znane są jako obłoki molekularne. Należą do nich jedne z najciekawszych mgławic, jakie można znaleźć: miejsca, w których rodzą się młode gwiazdy. Pył jest skutecznym źródłem światła podczerwonego, które odprowadza energię cieplną i chłodzi chmurę. Bez zewnętrznego ciśnienia ciepła grawitacja przytłoczyłaby grudki pyłu i gazu i zmusiłaby je do połączenia.

Te gęste kępy tworzą nasiona gwiazd. Gdy się obracają, przyciągają więcej masy niż otaczający je obłok, zapewniając rosnącej protogwiazdie ciśnienie potrzebne do rozpoczęcia syntezy jądrowej w jej jądrze.

READ  Obraz portalu inspiruje teorie życia na Marsie

Przy określonej masie gwiazda wytwarza to, co astronomowie nazywają jasnością reakcje. Wybuchy plazmy przyspieszone przez linie pola magnetycznego gwiazdy wybuchają z jej biegunów, silne ciśnienie promieniowania generowane przez ultrafioletowe światło gwiazdy. Obie przyczyniają się do powstawania wiatrów gwiazdowych, które odpychają materię od młodej gwiazdy.

To właśnie nadaje Mgławicy Stożek jej kultowy kształt. Młode gwiazdy, które płoną na niebiesko i są gorące (chociaż na nowym zdjęciu wydają się złote), znajdują się w punkcie swojego życia, w którym ich reakcje wybuchają w pyłowej mgławicy. Podobne operacje zostały wykonane dla celebrytów filary stworzenia Struktury w Mgławicy Orzeł.

Ponieważ światło podczerwone może przenikać przez te gęste obłoki, instrumenty, które mogą widzieć wszechświat w świetle podczerwonym — takie jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba — są nieocenione w ujawnianiu szczegółów zachodzących w nich procesów formowania się gwiazd.

Ale obrazy w świetle widzialnym, takie jak te z VLT, pokazują szczegóły, które znikają przy innych długościach fal. Tylko poprzez badanie pełnego spektrum możemy uzyskać pełne zrozumienie wszystkiego, co gra w tych enigmatycznych i cudownych strukturach.

Możesz pobrać wersje nowego obrazu w rozmiarze tapety Ze strony ESO.