19 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stonehenge: Kamień ołtarza centralnego pochodzi ze Szkocji, a nie Walii

Nowe analizy wykazały, że sześciotonowy kamień ołtarzowy w sercu Stonehenge pochodzi z dalekiej północy Szkocji, a nie z południowo-zachodniej Walii, jak wcześniej sądzono.

Odkrycie pokazuje, że budowa Stonehenge była wynikiem znacznie większego wspólnego wysiłku, niż sądzili naukowcy.

Oznacza to również, że starożytny pomnik, położony niedaleko Salisbury w południowo-zachodniej Anglii, został zbudowany przy użyciu kamienia pochodzącego z całej Wielkiej Brytanii.

Odkrycia sugerują, że neolityczne społeczeństwo brytyjskie było bardziej powiązane i zaawansowane, niż wskazywały poprzednie dowody.

Odległość pomiędzy Stonehenge a najbardziej wysuniętym na północ punktem Szkocji wynosi około 700 kilometrów (434 mil).

Badania przeprowadził walijski doktorant Anthony Clarke, który obecnie pracuje na Uniwersytecie Curtin w Australii Zachodniej.

Oto znaczenie tego odkrycia Została opublikowana w jednym z wiodących na świecie czasopism naukowych „Nature”., zewnętrznyJest to ogromne osiągnięcie dla wyszkolonego badacza.

Jest to jednak słodko-gorzki moment dla młodego Walijczyka, który urodził się w Pembrokeshire, czyli obszarze, z którego do tej pory uważano, że pochodzi kamień ołtarzowy.

Zażartował dla BBC News: „Nie sądzę, żeby ludzie w domu mi wybaczyli. To będzie ogromna strata dla Walii!”

Clark zwraca jednak uwagę, że pozostałe kamienie w środkowej podkowie, zwane niebieskimi, pochodzą z Walii, a większe kamienie w zewnętrznym kręgu pochodzą z Anglii.

„Musimy coś dać Szkotom!” Powiedział.

„Ale poważnie, Stonehenge wydaje się być wielkim brytyjskim przedsięwzięciem, w które angażują się różni ludzie z całej wyspy” – powiedział.