WASZYNGTON (Reuters) – Stany Zjednoczone nieformalnie zwróciły się do Turcji o możliwość wysłania rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej S-400 na Ukrainę, aby pomóc jej w walce z siłami inwazyjnymi – poinformowały trzy źródła zaznajomione z tą sprawą.
Źródła powiedziały Reuterowi, że urzędnicy amerykańscy przedstawili propozycję swoim tureckim odpowiednikom w zeszłym miesiącu, ale nie złożono żadnej konkretnej ani oficjalnej prośby. Mówiono o tym również pokrótce podczas wizyty zastępcy sekretarza stanu Wendy Sherman w Turcji na początku tego miesiąca.
Administracja Bidena poprosiła sojuszników korzystających z rosyjskiego sprzętu i systemów, w tym S-300S-400, o rozważenie przeniesienia ich na Ukrainę, ponieważ próbuje odeprzeć rosyjską inwazję, która rozpoczęła się 24 lutego. Czytaj więcej
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
Pomysł, który zdaniem analityków prawie na pewno zostanie obalony przez Turcję, był częścią szerszej dyskusji między Shermanem a tureckimi urzędnikami na temat tego, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mogą zrobić więcej, by wesprzeć Ukrainę i jak poprawić stosunki dwustronne.
Władze tureckie nie skomentowały żadnej propozycji ani propozycji USA w sprawie transferu systemów S-400 z Ankary na Ukrainę, co od dawna jest punktem spornym między dwoma sojusznikami z NATO.
Urzędnicy tureckiego MSZ nie mogli uzyskać komentarza.
Tureckie źródła i analitycy twierdzą, że żadna taka propozycja nie będzie początkiem dla Turcji, powołując się na różne kwestie, od przeszkód technicznych związanych z instalacją i eksploatacją rakiet S-400 na Ukrainie, po obawy polityczne, takie jak reakcja, z jaką Ankara może się zmierzyć Moskwa.
Waszyngton wielokrotnie zwracał się do Ankary o złomowanie baterii rakiet ziemia-powietrze wyprodukowanych w Rosji, odkąd pierwsza dostawa dotarła w lipcu 2019 r. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na turecki przemysł obronny i usunęły z F-35 Turcję będącą członkiem NATO. W rezultacie program samolotów myśliwskich.
Ankara powiedziała, że musi wybrać S-400, ponieważ sojusznicy nie dostarczyli broni na zadowalających warunkach.
Urzędnicy amerykańscy chcą wykorzystać ten moment, by wprowadzić Turcję z powrotem na orbitę Waszyngtonu. Źródła amerykańskie i tureckie stwierdziły, że wysiłki zmierzające do znalezienia „kreatywnych” sposobów poprawy napiętych stosunków nabrały tempa w ostatnich tygodniach, chociaż żadna konkretna propozycja nie nabiera jeszcze rozpędu.
„Myślę, że wszyscy wiedzą, że S-400 był od dawna problemem i być może jest to moment, w którym możemy wymyślić nowy sposób rozwiązania tego problemu” – powiedział Sherman tureckiej telewizji Haberturk w wywiadzie 5 marca.
Nie było jasne, co miała na myśli, a Departament Stanu nie odpowiadał na pytania dotyczące jej komentarzy. Biały Dom nie odpowiedział na prośbę o skomentowanie propozycji złożonej podczas jej wizyty w Turcji.
Wysiłek ten jest również częścią szerszych wysiłków administracji Bidena w odpowiedzi na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o pomoc w ochronie ukraińskiego nieba. Poszukiwane są rosyjskie lub sowieckie systemy obrony powietrznej, takie jak S-300 posiadane przez innych sojuszników NATO oraz S-400.
Jedno ze źródeł zaznajomionych z amerykańskim myśleniem stwierdziło, że sfingowanie Waszyngtonu na tę możliwość było wynikiem wznowionych wysiłków na rzecz poprawy stosunków w czasie, gdy Ankara była przerażona rosyjską inwazją na Ukrainę.
Inne źródło zaznajomione z dyskusjami stwierdziło, że prezydent Turcji Erdogan nie otrzymał od prezydenta Rosji Władimira Putina konkretnych ostrzeżeń o planach ataku na Ukrainę na dużą skalę.
Turcja dzieli granicę morską z Ukrainą i Rosją na Morzu Czarnym i ma z nimi dobre stosunki. Powiedziała, że inwazja jest niedopuszczalna i wyraziła poparcie dla Ukrainy, ale także sprzeciwiła się sankcjom wobec Moskwy i zaproponowała mediację.
Analitycy twierdzą, że Ankara starannie wypracowała swoją retorykę, aby nie urazić Moskwy, z którą ma bliskie powiązania energetyczne, obronne i turystyczne. Ale Ankara sprzedawała też wojskowe drony Kijowowi i podpisała umowę o koprodukcji, co rozzłościło Kreml. Turcja sprzeciwia się także rosyjskiej polityce w Syrii i Libii, a także aneksji Krymu w 2014 roku.
„Turcja była w stanie chodzić na ostrzu żyletki, a przeniesienie rosyjskiego systemu S-400 prawie na pewno doprowadziłoby do intensywnego rosyjskiego gniewu” – powiedział Aaron Stein, dyrektor ds. badań w Filadelfii w Foreign Policy Research Instytut. A dla Erdogana S-400 stał się symbolem suwerenności Turcji, więc sprzedawanie go nie będzie tylko różami i kwiatami.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
(Dotyczy Humairy Pamuka). Dodatkowe raporty Phila Stewarta i Steve’a Hollanda. Montaż przez Daniela Wallisa
Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii