24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone blokują rezolucję ONZ wzywającą do humanitarnego zawieszenia broni w Strefie Gazy

NARODY ZJEDNOCZONE (AP) – Stany Zjednoczone zawetowały w piątek uchwałę ONZ, popieraną przez prawie wszystkich pozostałych członków Rady Bezpieczeństwa i dziesiątki innych krajów, żądających natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w Gazie. Zwolennicy opisali ten dzień jako okropny i ostrzegali przed większą liczbą ofiar śmiertelnych i zniszczeń wśród ludności cywilnej, gdy wojna wkroczyła w trzeci miesiąc.

W 15-osobowej Radzie głosowanie wyniosło 13 głosów do jednego, a Wielka Brytania wstrzymała się od głosu. Izolowane stanowisko USA odzwierciedla rosnący rozłam między Waszyngtonem a niektórymi jego najbliższymi sojusznikami w związku z trwającym od miesięcy izraelskim bombardowaniem Gazy. Wśród tych, którzy poparli wezwanie do zawieszenia broni, znalazły się Francja i Japonia.

W daremnej próbie wywarcia nacisku na administrację Bidena, aby zaprzestała sprzeciwu wobec wezwań do zaprzestania walk, ministrowie spraw zagranicznych Egiptu, Jordanii, Autonomii Palestyńskiej, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Turcji byli w piątek w Waszyngtonie. Jednak ich spotkanie z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem odbyło się dopiero po głosowaniu w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wraz z głosowaniem misja arabskich dyplomatów przeniosła bardziej bezpośrednio odpowiedzialność na Stany Zjednoczone za ochronę Izraela przed rosnącymi żądaniami zaprzestania ataków powietrznych, w których giną tysiące palestyńskich cywilów.

„Jaki sygnał wysyłamy Palestyńczykom, jeśli nie możemy zjednoczyć się pod wezwaniem do zaprzestania trwającego bombardowania Gazy?” – zapytał po głosowaniu zastępca ambasadora Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammed Abushaha. „Jaki sygnał wysyłamy cywilom na całym świecie, którzy mogą znaleźć się w podobnej sytuacji?”

Zastępca ambasadora USA Robert Wood nazwał uchwałę „niewyważoną” i skrytykował Radę po głosowaniu za to, że nie potępiła ataku Hamasu na Izrael z 7 października, w którym bojownicy zabili około 1200 osób, w większości cywilów, ani nie uznała prawa Izraela do bronić Izraela.. Samo. Oświadczył, że wstrzymanie działań wojskowych pozwoli Hamasowi na dalsze rządzenie Gazą i „jedynie zasianie nasion następnej wojny”.

„Hamas nie pragnie trwałego pokoju ani rozwiązania w postaci dwóch państw” – powiedział Wood przed głosowaniem. „Dlatego chociaż Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają trwały pokój, w którym Izraelczycy i Palestyńczycy mogą żyć w pokoju i bezpieczeństwie, nie popieramy wezwań do natychmiastowego zawieszenia broni”.

Izrael Kampania wojskowa Według Ministerstwa Zdrowia Terytoriów Palestyńskich, które twierdzi, że pod gruzami uwięzionych jest ponad 17 400 osób w Gazie, w tym 70% kobiet i dzieci, w ataku zginęło ponad 17 400 osób, w tym 70% kobiet i dzieci, a ponad 46 000 zostało rannych. Ministerstwo nie rozróżnia zgonów wśród cywilów i kombatantów.

Dyplomata z Emiratów Abu Shehab powiedział przed głosowaniem, że uchwała, której sponsorem jest jego kraj, uzyskała poparcie prawie 100 krajów w niecałe 24 godziny, co odzwierciedla globalne poparcie dla wysiłków na rzecz zakończenia wojny i ratowania życia Palestyńczycy.

Po głosowaniu wyraził głębokie rozczarowanie wykorzystaniem przez Stany Zjednoczone swojego weta i przestrzegł, że Rada Bezpieczeństwa staje się coraz bardziej izolowana i „wydaje się nie być ograniczona” swoim mandatem dotyczącym zapewnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Ambasador Francji Nicolas de Rivière, stały członek Rady z prawem weta, który poparł uchwałę, ubolewał nad brakiem jedności w rezolucji i wezwał do „nowego, natychmiastowego i trwałego rozejmu humanitarnego, który powinien doprowadzić do trwałego zawieszenia broni”.

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski określił głosowanie jako „jeden z najczarniejszych dni w historii Bliskiego Wschodu” i oskarżył Stany Zjednoczone o wydanie „wyroku śmierci na tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy cywilów” w Palestynie i Izraelu, włączając.” Kobiety i dzieci.”

Powiedział, że „historia osądzi działania Waszyngtonu” w obliczu tego, co nazwał „bezlitosną izraelską rzezią”.

Rada zwołała nadzwyczajne posiedzenie, aby wysłuchać sekretarza generalnego António Guterresa, który będzie przemawiał po raz pierwszy Przytoczył artykuł 99 Karta Narodów Zjednoczonych, która umożliwia Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych zgłaszanie zagrożeń dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, które uzna za konieczne. Ostrzegał przed… „Katastrofa humanitarna” W Gazie nalegała, aby Rada zażądała zawieszenia broni ze względów humanitarnych.

Guterres powiedział, że podbił Artykuł 99 – które nie było stosowane w ONZ od 1971 r. – ponieważ „istnieje wysokie ryzyko całkowitego załamania się systemu pomocy humanitarnej w Gazie”. Ostrzegł, że Organizacja Narodów Zjednoczonych spodziewa się, że doprowadzi to do „całkowitego załamania porządku publicznego i zwiększonej presji na masowy exodus do Egiptu”.

Dodał, że Gaza osiągnęła „punkt krytyczny” i że zdesperowanym mieszkańcom grozi poważne ryzyko śmierci głodowej.

Guterres powiedział, że brutalność Hamasu wobec Izraelczyków 7 października „nigdy nie może usprawiedliwiać zbiorowego karania narodu palestyńskiego”.

Podkreślił, że „chociaż masowe wystrzeliwanie rakiet przez Hamas w kierunku Izraela i wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz stanowi pogwałcenie praw wojennych, takie zachowanie nie zwalnia Izraela z jego naruszeń”.

Sekretarz Generalny ONZ szczegółowo opowiedział o „humanitarnym koszmarze” stojącym przed Gazą, odnotowując intensywne, powszechne i ciągłe izraelskie ataki z powietrza, lądu i morza, które według doniesień uderzyły w 339 placówek oświatowych, 26 szpitali, 56 placówek opieki zdrowotnej, 88 meczetów i trzy kościoły.

Guterres powiedział, że ponad 60% mieszkań w Gazie zostało zniszczonych lub uszkodzonych, około 85% populacji zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, system opieki zdrowotnej się załamuje, a „w Gazie nie ma bezpiecznego miejsca”.

Riyad Mansour, ambasador Palestyny ​​przy ONZ, powiedział Radzie, że celem Izraela jest „czystka etniczna w Strefie Gazy” i „wywłaszczenie narodu palestyńskiego z jego majątku oraz przymusowe wysiedlenie”.

Mansour powiedział: „Jeśli jesteś przeciwny zniszczeniu i wysiedleniom narodu palestyńskiego, musisz opowiadać się za natychmiastowym zawieszeniem broni”. Dodał: „Kiedy odmawiacie wezwania do zawieszenia broni, odmawiacie wezwania do jedynej rzeczy, która może położyć kres zbrodniom wojennym, zbrodniom przeciwko ludzkości i ludobójstwu”.

Po głosowaniu określił weto USA jako „katastrofalne” i stwierdził, że to „okropny dzień dla Rady Bezpieczeństwa”.

Mansour powiedział: „Odrzucamy ten wynik i nadal będziemy uciekać się do wszelkich uzasadnionych środków, aby powstrzymać te odrażające okrucieństwa”.

Jednak izraelski minister obrony Yoav Gallant podziękował Stanom Zjednoczonym za ich „odważne przywództwo”.

W oświadczeniu stwierdził: „Zawieszenie broni jest równoznaczne z przekazaniem nagrody Hamasowi, wyzwoleniem zakładników przetrzymywanych w Gazie i sygnałem dla grup terrorystycznych na całym świecie”. „Stańcie z Izraelem w naszej misji. „Walczymy o naszą przyszłość i walczymy o wolny świat”.

W Waszyngtonie najwyższy dyplomata Jordanii powiedział reporterom, że zabijanie palestyńskich cywilów podczas izraelskich bombardowań i oblężenia Gazy stanowi zbrodnie wojenne i grozi destabilizacją regionu, Stanów Zjednoczonych i świata na nadchodzące lata.

„Jeśli ludzie tego tutaj nie widzą, my to widzimy” – powiedział jordański minister spraw zagranicznych Ayman Safadi, dodając: „Widzimy wyzwania, przed którymi stoimy, rozmawiając z naszymi obywatelami. Wszyscy mówią, że nic nie robimy. Ponieważ pomimo wszystkich naszych wysiłków wysiłków, Izrael kontynuuje te masakry.” .

Sekretarz Generalna Amnesty International, Agnes Callamard, skrytykowała Stany Zjednoczone za dalsze dostarczanie amunicji rządowi izraelskiemu, „co przyczynia się do śmierci całych rodzin”.

Stany Zjednoczone, zapewniając Izraelowi broń i osłonę dyplomatyczną, „dopuszczając się okrucieństw, w tym zbiorowych kar wobec palestyńskiej ludności cywilnej w Gazie, ryzykują współudziałem w zbrodniach wojennych” – powiedział Louis Charbonneau, dyrektor ONZ w Human Rights Watch.

___

Wnieśli swój wkład autorzy Associated Press, Ellen Knickmeier i Matthew Lee w Waszyngtonie.