31 maja, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sprzeciw wobec spekulacji Powella pojawia się niemal natychmiast

(Bloomberg) – W ciągu kilku godzin od ostatniej decyzji Rezerwy Federalnej zarówno handlowcy, jak i komentatorzy zaczęli kwestionować ocenę gospodarki przedstawioną przez przewodniczącego Jerome’a ​​Powella.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Rynek obligacji odrzucił możliwość ostatniego podbicia przez Powella i zamiast tego dodał do zakładów, że następnym ruchem banku centralnego USA będzie rekordowa obniżka stóp procentowych. Spadek cen ropy wskazuje na rosnące obawy przed recesją, której zdaniem szefa Fed można uniknąć. Akcje finansowe ponownie spadły, nawet po tym, jak Powell dostrzegł granicę w zawirowaniach w amerykańskich bankach.

Istnieje coraz większe prawdopodobieństwo recesji, powiedział Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital w CNBC, i jest prawdopodobne, że Fed nie podniesie ponownie stóp procentowych po ostatniej podwyżce. Tymczasem na globalnej konferencji Milken Institute dyskusja panelistów sugerowała konsensus co do tego, że deflacja jest nieunikniona.

WTI spadła w środę o 4,3%, odzwierciedlając obawy o słaby wzrost gospodarczy w głównych gospodarkach. W czwartek spadł aż o 7,2% w chaosie na otwartym rynku, zanim odbił.

„Naszym zdaniem jest techniczna stagnacja, podczas gdy znakiem zapytania jest” – powiedział Lindsey Rosner, zarządzający portfelem wielosektorowym w PGIM Fixed Income. Jeśli Powell właśnie określił ramy, w których działają, to skromny wzrost, a nie recesja, może to oznaczać, że muszą zmienić kurs, jeśli zobaczą recesję. Dlatego uważamy, że będą musieli ciąć”.

Aby być uczciwym wobec Powella, zasugerował, że środowa podwyżka stóp procentowych, która podniosła referencyjną stopę procentową powyżej 5%, może być ostatnią w cyklu, który podniósł koszty finansowania zewnętrznego z poziomu bliskiego zeru w zeszłym roku. I chociaż przewodniczący Fed powiedział, że istnieje silne poparcie dla podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych w tym tygodniu, zasygnalizował, że urzędnicy mogą wstrzymać kampanię zacieśniania polityki pieniężnej w czerwcu.

Powell przyznał również, że tempo akcji kredytowej banków uległo spowolnieniu. A dane gospodarcze z USA, choć wskazują na spowolnienie na rynku pracy, nie wskazują jeszcze na zbliżającą się recesję.

READ  Rozprzestrzenianie się zwolnień w sektorze technologicznym Microsoft oferuje 10 tys. miejsc pracy

Szybka odpowiedź

Ale wiadomości poruszają się szybko, a inwestorzy nie będą raczej przewidywać, niż czekać, aby zobaczyć, jak sprawy się potoczą.

Skarby wzrosły w środę, gdy inwestorzy zwiększyli zakłady, że federalne stopy procentowe będą niższe do końca tego roku, pomimo nalegań Powella, że ​​perspektywy inflacji banku centralnego nie wspierają łatwiejszej polityki. Pod koniec dnia czerwcowe swapy wskazywały na niższą efektywną stopę funduszy federalnych.

Tymczasem Bloomberg News donosi, że Backwest Bancorp rozważa swoje opcje strategiczne, co potęguje obawy, że niepokoje wśród mniejszych amerykańskich banków mogą doprowadzić do większej liczby ofiar i zaostrzenia warunków kredytowych.

Od początku marca upadły cztery amerykańskie banki, w tym First Republic Bank, który został przejęty w tym tygodniu przez federalne organy regulacyjne. Powell opisał decyzję Pierwszej Republiki jako „ważny krok w kierunku wytyczenia granicy” w świetle zawirowań bankowych.

Jednak raport PacWest wywołał nową sprzedaż akcji finansowych w obrocie posprzedażowym.

„Rynek będzie szukał oznak, że zaostrzenie akcji kredytowej zaczyna wpływać na dane dotyczące aktywności i rynku pracy” – powiedział Wasilij Serebryakow, strateg walutowy i makroekonomiczny w UBS Securities w Nowym Jorku. „Ponieważ Fed zasugerował dziś przerwę, jakakolwiek słabość danych wzmocni pogląd, że cykl zacieśniania dobiegł końca”.

Powell powiedział w środę, że Stany Zjednoczone mogą spodziewać się łagodnej recesji, ale „unikanie recesji jest moim zdaniem bardziej prawdopodobne niż recesja”. Powiedział, że wzrosty płac spadają, a szanse na zatrudnienie maleją, ale nie towarzyszy temu wzrost bezrobocia.

Ale uczestnicy konferencji Milkena wyrazili swoje obawy. Prezes Guggenheim Capital, Alan Schwartz, powiedział Bloomberg Television, że jest zaniepokojony skutkami zaostrzenia polityki kredytowej i stopniem, w jakim banki będą się wycofywać. Jenny Johnson, prezes Franklin Templeton, również zwróciła uwagę na napięcie w systemie bankowym spowodowane tempem podwyżek Fed i potencjał do dalszych cięć w rezultacie.

READ  Użytkownicy FTX mogą wypłacić zbankrutowaną giełdę kryptowalut przez lukę na Bahamach

Gundlach, współzałożyciel DoubleLine Capital, wymienił skumulowane podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną od marca 2022 r. Powiedział, że Fed prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych ponownie po ostatniej podwyżce. „Prawdopodobieństwo recesji jest obecnie bardzo duże”.

– Z pomocą Matthew Bosslera, Roba Verdonka, Michaela McKenziego, Brandona Sapienzy, Stacy Schick i Matthew Burgessa.

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP