7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

SpaceX bije własny rekord, wystrzeliwując Falcona 9 po raz 18

SpaceX bije własny rekord, wystrzeliwując Falcona 9 po raz 18

23 satelity Starlink dołączyły do ​​konstelacji po pomyślnym wyniesieniu ich na orbitę na pokładzie statku SpaceX Falcon 9, który leciał rekordowy 18. raz.

Falcon 9 Booster 1058 wystartował w piątek o 20:37 czasu wschodniego, mniej więcej w połowie okna startowego, z Space Launch Complex 40 w Cape Canaveral Space Force Station, przenosząc 23 satelity Starlink na niską orbitę okołoziemską.

B1058 to jeden z najbardziej historycznych wzmacniaczy Falcona 9, który wystrzelił astronautów NASA Boba i Douga na Międzynarodową Stację Kosmiczną podczas swojego inauguracyjnego lotu w maju 2020 r., który po raz pierwszy umożliwił amerykańskim astronautom powrót na stację kosmiczną na rakiecie amerykańskiej produkcji. Od czasu wycofania promu kosmicznego przez NASA w 2011 r.

Od tego historycznego startu B1058 wykonał 13 misji Starlink (z różnymi lotami startowymi), dwie misje transportowe, jedną dedykowaną misję łączności satelitarnej i jedną misję zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest odpowiedzialny za dostarczenie łącznie 844 satelity na orbitę.

Jeśli chodzi o ostateczny start, B1058 wylądował na dronie „A Shortfall of Gravitas” po części misji i wrócił do Port Canaveral gotowy do potencjalnego lotu 19. Wymiana wzmacniacza między lotami zajęła SpaceX zaledwie 45 dni. 17 i 18, wskazując, że usprawnili proces remontu, aby uzyskać najbardziej doświadczone dopalacze we flocie.

Chociaż SpaceX utrzymuje wysoką częstotliwość startów, nie spowolniło to postępów w budowie nowej Crew Tower, która umożliwi NASA i SpaceX wysyłanie astronautów lub misje powrotne z LC-39A lub SLC-40. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy części wieży zostały przeniesione z terenu budowy obok Hangaru X do SLC-40, przy czym prace prowadzone są pomiędzy startami.

SpaceX ma nadzieję, że wieża będzie gotowa do wystrzelenia w 2024 r., co początkowo rozpocznie się od misji zaopatrzeniowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale dzięki SpaceX i jej tempu prawdopodobnie uda się wystrzelić załogę raczej wcześniej niż później.

READ  Wystrzelenie CAPSTONE w Rocket Lab rozpoczyna powrót NASA na Księżyc

Następną dla SpaceX w tym tygodniu jest kolejna misja Starlink z Florydy nie później niż jutro o 23:00 czasu wschodniego, misja Transportera z Kalifornii nie później niż o 13:47 czasu PT 9 stycznia oraz misja zaopatrzenia CRS-29 na stację ISS z LC- 39A o 20:28 ET.

Pytania lub komentarze? Wyślij mi e-mail na adres [email protected] lub napisz do mnie na Twitterze @RDAnglePhoto.