15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sonda New Horizons NASA uchwyciła lodowiec „w kształcie serca” na powierzchni Plutona

Pluton był uważany za dziewiątą planetę w Układzie Słonecznym

Agencja kosmiczna NASA rutynowo robi niesamowite zdjęcia naszego wszechświata, wprawiając w zachwyt entuzjastów kosmosu. W niedzielę NASA udostępniła na Instagramie oszałamiające zdjęcie zrobione przez sondę New Horizons, które pokazuje blok lodu w kształcie serca na powierzchni Plutona. Obszar w kształcie serca jest nieformalnie znany jako Tombaugh Regio i składa się z azotu i metanu.

Obraz brzmi: „Nieobecność sprawia, że ​​serce rośnie. Nasz statek kosmiczny New Horizons uchwycił ten lodowiec w kształcie serca. Uważa się, że znajduje się na powierzchni Plutona, na której znajdują się również góry, klify, doliny, kratery i równiny lód metanowy i azotowy.

Zobacz zdjęcie tutaj:

Obraz został opisany jako „Powierzchnia Plutona charakteryzuje się pęknięciami i kraterami w odcieniach brązu. Częściowo widoczne jądro pojawia się w prawym dolnym rogu małego świata otoczonego czarną przestrzenią.

Sonda New Horizons została wystrzelona w styczniu 2006 roku i dotarła do Plutona w lipcu 2015 roku, przelatując w odległości 7800 mil od jego powierzchni, stając się pierwszą sondą, która przeleciała w pobliżu Plutona i jego księżyców. Odległy statek kosmiczny odwiedził również odległy obiekt pasa Kuipera Ultima Thule (2014 MU69) w styczniu 2019 roku.

Użytkownicy Instagrama polubili zdjęcie i podzielili się różnymi komentarzami. Jeden z użytkowników napisał: „Wouahh, co za wspaniałe ujęcie, dzięki statkowi kosmicznemu New Horizon”. Inny skomentował: „Dla mnie Pluton zawsze będzie planetą”.

Trzeci powiedział: Dlaczego Pluton nie jest samolotem? Czwarty powiedział: „Bycie osobno nie oznacza, że ​​nie jesteś częścią rodziny. ”

Pluton był kiedyś uważany za dziewiątą planetę w Układzie Słonecznym, jednak w 2006 roku został zdegradowany i przeklasyfikowany jako planeta karłowata. Międzynarodowa Unia Astronomiczna IAU obniżyła ocenę Plutona do planety karłowatej, ponieważ nie spełnia on trzech kryteriów stosowanych przez IAU do zdefiniowania planety pełnowymiarowej.

Pluton ma nieco ponad 1400 mil (2250 km) średnicy, czyli mniej więcej połowę szerokości Stanów Zjednoczonych lub dwie trzecie szerokości Księżyca. Ze średnią temperaturą -387 F (-232 C) – powierzchnia Plutona jest pokryta lodem złożonym z wody, metanu i azotu i uważa się, że ma skaliste jądro i prawdopodobnie głęboki ocean.