15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Skała w kształcie książki sfotografowana na Marsie

Należący do NASA łazik Curiosity Mars uchwycił zbliżenie skały zwanej Terra Firme, której kształt przypomina otwartą książkę. Zdjęcie zostało zrobione za pomocą specjalistycznego aparatu o nazwie Mars Hand Lens Imager (MAHLI).

Dziwny kształt skały, o średnicy nieco ponad cala, nie jest zjawiskiem niezwykłym, ponieważ skały marsjańskie często powstają z wody sączącej się przez pęknięcia, przynosząc ze sobą twardsze minerały, które pomagają w długoterminowej erozji kształtu skały.

W tym przypadku, po burzach piaskowych i silnych wiatrach, skała przez długi czas ulegała erozji, aż przybrała swój obecny kształt, niemal idealny, przypominający otwartą księgę.

Łazik Curiosity to mobilne laboratorium, wystrzelone w listopadzie 2011 r. z Przylądka Canaveral na Florydzie, a ostatecznie wylądowało na Marsie w sierpniu 2012 r., w części Marsa zwanej Kraterem Gale.

NASA wystrzeliła Curiosity w ramach długoterminowej misji eksploracji Marsa nieznanymi wcześniej sposobami. Laboratorium jest bezzałogowe i obsługiwane przez Jet Propulsion Laboratory i California Institute of Technology.

Misja ma na celu odkrycie życia, które może istnieć na Marsie, uzyskanie jaśniejszego obrazu warunków klimatycznych panujących na Czerwonej Planecie oraz tego, czy może ono podtrzymywać ludzkie życie, a nawet umożliwiać ludzkości budowanie struktur na określonych obszarach Marsa, które mogłyby to zrobić. człowiek. życie sztucznie.

Mogą to być wylęgarnie z pomieszczeniami mieszkalnymi, podobnie jak w stacjach badawczych w Arktyce, ale na inną skalę.

Aby osiągnąć założone cele, wyznaczono osiem celów naukowych. Wyposażony w innowacyjną technologię, w tym kamery, spektrometry i czujniki, łazik przeprowadzał eksperymenty i ekspedycje w celu zebrania informacji badawczych, które pomogą naukowcom zrozumieć zarówno historię, jak i ewolucję tej wyjątkowej planety.

Najbardziej godnymi uwagi znaleziskami do tej pory były dowody na istnienie starożytnych dolin wodnych i obecność cząsteczek organicznych, co wskazuje, że w pewnym momencie w przeszłości mikrobiologiczne formy życia mogły osiedlić się na Marsie.