9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sekretarz Antoni J. Blinken i polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przed spotkaniem

Sekretarz stanu Antony J. Blinken spotkał się 9 grudnia 2022 r. z ministrem spraw zagranicznych RP Zbigniewem Rau w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. [Photo by Freddie Everett/Public Domain]

opinie

Antoni J. Blinkena, sekretarza stanu

Pokój kontraktowy

Waszyngton

9 grudnia 2022 r

Sekretarz Blinken: Dzień dobry wszystkim. Mój przyjaciel Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych Polski, który jest ministrem spraw zagranicznych w Waszyngtonie, po raz kolejny jest bardzo zadowolony. Byliśmy razem w Bukareszcie na bardzo ważnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO. Ale nie przypominam sobie czasu, kiedy Ameryka i Polska oraz nasze partnerstwo były ważniejsze i skuteczniejsze. Dzięki polskiemu przywództwu solidnie wspieramy Ukrainę w obliczu rosyjskiej agresji – wspierając ją w zakresie pomocy bezpieczeństwa, pomocy gospodarczej, pomocy humanitarnej.

Polska dokonała, a Polacy dokonali niezwykłych rzeczy w swojej hojności dla wielu uchodźców z Ukrainy. Polska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy w radzeniu sobie z rosyjską agresją. Nasz sojusz w NATO nie mógłby być silniejszy i wspólnie pracujemy nad wzmocnieniem NATO w przyszłości, wzmocnieniem jego zdolności obronnych i wdrożeniem strategicznej wizji, co do której wszyscy się zgadzamy. Oczywiście Polska stoi u steru OBWE w ważnym momencie, co również bardzo doceniamy.

Tak więc nie tylko w tych ważnych kwestiach bezpieczeństwa, ale w naszych własnych stosunkach dwustronnych, nie mogą one być silniejsze i jestem wdzięczny za możliwość kontynuowania dialogu, dialogu w tych i wielu innych kwestiach. Więc witaj Zbigniew.

Minister Spraw Zagranicznych Rao: Dzięki. Dzięki, Tony. To dla mnie zaszczyt i przyjemność być z powrotem w Waszyngtonie. Ostatni raz widziałem cię prawie dzień przed rosyjskim…

Sekretarz Blinken: Zgadza się.

Minister Spraw Zagranicznych Rao: – Agresja na Ukrainę. Nie spodziewaliśmy się tego. Niemniej jednak, gdy doszło do tego bardzo tragicznego wydarzenia, jako członkowie NATO wykazaliśmy się determinacją, odpornością i determinacją w obronie naszych wspólnych wartości. Jest rzeczą oczywistą, że przede wszystkim zbliżenie Polski i Stanów Zjednoczonych Polska tradycyjnie uważała Stany Zjednoczone za swojego najbliższego sojusznika, a nasza tradycja przyjaźni jest tak stara jak historia Stanów Zjednoczonych. Ale jestem pewien, że teraz nasze stosunki dwustronne są silniejsze niż kiedykolwiek. Jestem jednak przekonany, że w stosunkach dwustronnych wciąż przed nami lepsze czasy.

READ  Gareth Bale zapewnił, że jest „gotowy do startu” dla Walii w ich finale Pucharu Ligi Narodów przeciwko Polsce.

Dlatego jestem tak podekscytowany, że przyjeżdżamy tutaj i nie możemy się doczekać naszej przyszłej współpracy w wielu, wielu wymiarach – politycznym, wojskowym, oczywiście gospodarczym – żeby wspomnieć o naszej współpracy. Projekt energetyki jądrowej.

Sekretarz Blinken: Tak.

Minister Spraw Zagranicznych Rao: A więzów, które łączą nasze dwa państwa, a co ważniejsze – nasze dwa społeczeństwa, jest znacznie więcej.

Sekretarz Blinken: Dziękuję, przyjacielu. Witamy Dziękuję wszystkim.