Przez nasz region przelatuje lodowy gość z odległego Układu Słonecznego.
Kometę długookresową C/2022 E3 (ZTF) można teraz zobaczyć przez średniej wielkości teleskop, a jeśli nadal będzie się rozjaśniać, powinna być łatwo widoczna w lornetce i być może gołym okiem na wystarczająco ciemnym niebie.
Być może pamiętasz kometę C/2021 A1 (Leonard), która pojawiła się przed świtem w grudniu 2021 r., lub kometę C/2020 F3 (NEOWISE) w lipcu 2020 r., która przetrwała bliskie spotkanie ze Słońcem wystarczająco długo, by zapewnić wieczorne obserwacje także.
Oczekuje się, że oferta C/2022 E3 (ZTF) spadnie gdzieś pomiędzy. Nie tak jasny jak Newy’ego, ale łatwiejszy do zobaczenia niż Leonarda.
Wyzwanie związane z obserwacją komet polega na tym, że są one najbardziej widoczne, gdy znajdują się najbliżej Słońca, ponieważ parujący lód wypycha pył, tworząc warkocz oświetlony przez Słońce. Kiedy obiekty na niebie znajdują się najbliżej słońca, znajdują się również nisko nad horyzontem w pobliżu wschodu słońca, co powoduje, że gubią się w blasku słońca.
To jedyna rzecz, jaką robi kometa ZTF. Jego podróż przez Układ Słoneczny prowadzi go po trajektorii znacznie wyżej na naszym niebie, wynosząc go ponad horyzont w najciemniejszych godzinach wczesnego poranka.
Wyświetlanie wskazówek
Aby zobaczyć C/2022 E3 (ZTF), spójrz na północny wschód na kilka godzin przed wschodem słońca. W przeciwieństwie do poprzednich komet, ta kometa ma obecnie bardzo zwarty przecinek, świecący obłok gazu bezpośrednio wokół komety oraz krótki, cienki warkocz.
Kometa będzie nieco ponad połową między horyzontem a kierunkiem (Zenith). Spójrz między konstelacje Corona Borealis i Hercules.
Kometa będzie przemieszczać się na północ przez cały miesiąc.
Kiedy 12 stycznia osiągnie punkt najbliższy Słońcu, będzie mniej więcej w połowie drogi między lewą ręką Herkulesa a gwiazdozbiorem Corona Borealis w kształcie litery C. W ciągu następnego tygodnia kometa będzie przemieszczać się między Herkulesem i miejmy nadzieję, że będzie jaśniejsza im bliżej dostaje.
Najlepszym momentem może być 26 stycznia, kiedy kometa pojawi się nad Wielką Niedźwiedzicą, lub 2 lutego, kiedy kometa C/2022 E3 (ZTF) znajdzie się najbliżej Ziemi.
Kometa ma jasność 7,6 magnitudo i miejmy nadzieję, że ma jasność 6 magnitudo, czyli ponad cztery razy jaśniejszą.
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych