29 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosnące w nocy temperatury spowodowane zmianami klimatu mogą zaburzać wzorce snu i sześciokrotnie zwiększać śmiertelność o 2100

Rosnące w nocy temperatury spowodowane zmianami klimatu mogą zaburzać wzorce snu i sześciokrotnie zwiększać śmiertelność o 2100

Park stanowy pustyni Anza-Borrego.

(Eans)

Nowe globalne badanie ostrzega przed wyższymi temperaturami w nocy z powodu zmiany klimatu, a także ryzykiem śmierci – prawie sześć razy większym w przyszłości – z powodu nadmiernego ciepła, które zakłóca normalne wzorce snu.

Według naukowców z Chin, Korei Południowej, Japonii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, ekstremalnie gorące noce spowodowane zmianami klimatycznymi zwiększą globalną śmiertelność nawet o 60 procent do końca wieku.

W badaniu opublikowanym w The Lancet Planetary Health stwierdzono, że ciepło otoczenia w nocy może zakłócać normalną fizjologię snu, a brak snu może uszkodzić układ odpornościowy i zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, chorób przewlekłych, stanów zapalnych i zaburzeń psychicznych .

„Ryzyko przegrzania w nocy jest często ignorowane” – powiedział współautor badania Yuqiang Zhang, klimatolog z University of North Carolina w Chapel Hill w USA.

powiedział Zhang z Wydziału Nauk o Środowisku i Inżynierii w Gillings School.

Wyniki pokazują, że średnia intensywność gorących nocnych wydarzeń prawie się podwoi do 2090 r., z 20,4 °C do 39,7 °C w 28 miastach Azji Wschodniej, zwiększając obciążenie chorobami, ponieważ nadmiar ciepła zakłóca normalne wzorce snu.

To pierwsze badanie, w którym oszacowano wpływ gorących nocy na ryzyko śmiertelności związane ze zmianą klimatu.

Wyniki pokazały, że obciążenie śmiertelnością może być znacznie wyższe niż szacowany średni dzienny wzrost temperatury, co sugeruje, że ocieplenie spowodowane zmianami klimatu może mieć niepokojący wpływ, nawet przy ograniczeniach porozumienia klimatycznego z Paryża.

Zespół oszacował śmiertelność z powodu przegrzania w 28 miastach w Chinach, Korei Południowej i Japonii w latach 1980-2015 i zastosował ją do dwóch scenariuszy modelowania zmian klimatu dostosowanych do scenariuszy redukcji emisji dwutlenku węgla, które zostały zaadaptowane przez odpowiednie rządy krajowe.

Dzięki temu modelowi zespół był w stanie oszacować, że między 2016 a 2100 rokiem ryzyko śmierci z powodu ciężkich nocy wzrośnie około sześciokrotnie.

Oczekiwanie to jest znacznie wyższe niż ryzyko śmiertelności wynikające ze średniego dziennego ocieplenia sugerowanego przez modele zmian klimatu.

„Z naszego badania podkreślamy, że oceniając obciążenie chorobą spowodowane nieoptymalną temperaturą, rządy i lokalni decydenci powinni wziąć pod uwagę dodatkowe skutki zdrowotne nieproporcjonalnych zmian temperatury w ciągu dnia” – powiedział Haidong Kan, profesor na Uniwersytecie Fudan. W Chinach.

Ponieważ badanie obejmowało tylko 28 miast z trzech krajów, Zhang powiedział, że „ekstrapolowanie tych wyników na całą Azję Wschodnią lub inne regiony powinno być ostrożne”.

**

Powyższy artykuł został opublikowany przez agencję prasową z minimalnymi zmianami w tytule i tekście.

READ  Obawy o demokrację odłożone, ponieważ Polska prawdopodobnie zostanie mistrzem Ukrainy