26 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja zgadza się przedłużyć umowę zbożową z Morza Czarnego o 60 dni

Rosja zgadza się przedłużyć umowę zbożową z Morza Czarnego o 60 dni

Rosja Zgodziła się na przedłużenie paktu eksportowego Ukrainy po poniedziałkowych rozmowach z ONZ – ale tylko o kolejne 60 dni.

Moskwa powiedziała, że ​​chce zobaczyć „konkretne postępy” w równoległym pakcie w sprawie rosyjskiego eksportu, zanim pakt będzie mógł zostać odnowiony.

Umowa eksportowa zboża pomogła złagodzić wywołany przez niego globalny kryzys żywnościowy Rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Podczas inwazji okręty wojenne blokowały ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, dopóki umowa podpisana w lipcu nie zezwoliła na bezpieczny przepływ kluczowego eksportu zboża.

Według ONZ ponad 24,1 miliona ton zostało wyeksportowanych w ramach inicjatywy Black Sea Grains Initiative (BSGI), której pośrednikiem jest ONZ-Turcja.

Pierwotna 120-dniowa umowa została przedłużona raz w listopadzie i miała wygasnąć 18 marca. Kreml zastanawiał się, czy zgodzić się na nowe przedłużenie, twierdząc, że podwójna umowa dotycząca rosyjskiego eksportu nie była honorowana.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin powiedział po zakończeniu rozmów z wyższymi urzędnikami ONZ w siedzibie ONZ w Genewie, że Moskwa chce „czynów, a nie słów” poparcia drugiej części pakietu.

„Strona rosyjska… nie sprzeciwia się kolejnemu przedłużeniu „Inicjatywy Czarnomorskiej” po wygaśnięciu jej drugiej kadencji 18 marca, ale tylko na okres 60 dni” – powiedział Wierszynin w oświadczeniu wydanym przez rosyjską misję w Genewa.

„Nasza dalsza pozycja zostanie określona na podstawie wymiernych postępów w normalizacji naszego eksportu produktów rolnych, nie [in] słowa ale w czynach. Należą do nich płatności bankowe, logistyka transportu, ubezpieczenia, „odmrożenie” działalności finansowej oraz dostawy amoniaku rurociągiem Togliatti-Odessa.

Zwolnienia z kar za „nieaktywne” roszczenie

Wierszynin przewodził rosyjskiej delegacji w rozmowach z koordynatorem ds. pomocy humanitarnej ONZ Martinem Griffithsem i Rebeccą Greenspan, szefową agencji ONZ ds. handlu i rozwoju UNCTAD.

Podczas gdy BSGI dotyczy eksportu ukraińskiego zboża, drugie porozumienie między Moskwą a ONZ ma na celu ułatwienie eksportu rosyjskiej żywności i nawozów, które są zwolnione z zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę.

READ  Ukraiński kontratak wyzwala okupowane miasta, a Rosjanie wycofują się

„Kompleksowe i szczere rozmowy po raz kolejny potwierdziły, że o ile komercyjny eksport ukraińskich produktów odbywa się w stałym tempie i przynosi Kijowowi znaczne zyski, o tyle restrykcje wobec rosyjskich eksporterów rolnych pozostają w mocy” – powiedział Wierszynin.

„Zwolnienia z sankcji na żywność i nawozy ogłoszone przez Waszyngton, Brukselę i Londyn są w zasadzie nieskuteczne”.

Według danych ONZ prawie połowa eksportu wysyłanego w ramach umowy BSGI to kukurydza, a ponad jedna czwarta to pszenica.

Około 45% eksportu trafiło do krajów rozwiniętych. Największym beneficjentem były Chiny, a następnie Hiszpania, Turcja, Włochy i Holandia.