22 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja wydała surowe ostrzeżenie skierowane do sojusznika Ukrainy z NATO

Rosja wydała w poniedziałek surowe ostrzeżenie dla Polski, ponieważ członek NATO wielokrotnie proponował zestrzelenie rosyjskich rakiet nad Ukrainą wraz z jej systemami obrony powietrznej.

Od marca Warszawa planowała przechwytywać rosyjskie rakiety w pobliżu swoich granic podczas wojny na Ukrainie. Przez cały konflikt rosło napięcie między Rosją a Polską, a Warszawa zmuszona była uziemić swoje samoloty bojowe, aby chronić swoją przestrzeń powietrzną podczas zakrojonych na szeroką skalę rosyjskich ataków rakietowych na rozdartego wojną sąsiada.

19 sierpnia 2024 r. prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczy w spotkaniu z prezydentem Azerbejdżanu w Pałacu Prezydenckim Jagulba pod Baku. W poniedziałek Rosja wydała Polsce ostre ostrzeżenie.

WIACZESŁAW PROKOFJEW/POOL/AFP/Getty Images

Polska twierdzi, że rosyjskie rakiety wystrzelone nad zachodnią Ukrainą kilkakrotnie wleciały w jej przestrzeń powietrzną. Rosja twierdzi, że napady były przypadkowe.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział w lipcu, że propozycja zestrzelenia rosyjskich rakiet nad Ukrainą została po raz pierwszy wysunięta przez Kijów i jest rozważana w ramach podpisanego przez obie strony porozumienia o wspólnej obronności. „W tym momencie jest to pomysł. W naszym porozumieniu stwierdzono, że zbadamy ten pomysł” – powiedział na marginesie szczytu NATO.

Polska jest członkiem sojuszu wojskowego NATO od 2004 roku.

Oleg Tyabkin, szef Departamentu Europejskiego rosyjskiego MSZ, ostrzegł, że Polska zareaguje, jeśli Polska będzie próbowała przechwycić rakiety nad Ukrainą – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti. zgłoszone.

Jeśli Polska „ulegnie awanturniczemu impulsowi i zdecyduje się przechwycić broń dalekiego zasięgu legalnie używaną przez nasze siły zbrojne w celu zneutralizowania zagrożeń militarnych płynących z terytorium Ukrainy” RosjaOdpowiedź na nie będzie wystarczająca i konkretna” – powiedział Tyabkin.

Newsweek Polska zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i NATO o komentarz.

Rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński powiedział ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform pod koniec maja, że ​​dyskusje na ten temat rozpoczęły się w Warszawie po tym, jak rosyjska rakieta wystrzelona nad Ukrainą w marcu weszła w jej przestrzeń powietrzną. Lecąc z prędkością 500 mil na godzinę na wysokości 500 metrów, rosyjski rakieta wleciała na 39 sekund w polską przestrzeń powietrzną w pobliżu wsi Osardów.

Rzecznik MSZ wykluczył możliwość wysłania przez Polskę systemów obrony powietrznej na Ukrainę.

„W Polsce nie ma dyskusji na ten temat. Jest mało prawdopodobne, aby polski system obrony powietrznej znalazł się poza granicami kraju” – powiedział wówczas Wroński.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zasygnalizował w zeszłym miesiącu, że sojusz wojskowy ostatecznie sprzeciwi się przechwytywaniu przez Polskę rosyjskich rakiet nad Ukrainą.

„NATO będzie wspierać Ukrainę, teraz zwiększyliśmy nasze wsparcie… ale polityka NATO pozostaje niezmieniona – nie będziemy angażować się w ten konflikt” – powiedział według Ukraińskiej Prawdy.

Czy masz jakąś wskazówkę dotyczącą wiadomości ze świata omawianych w „Newsweeku”? Masz pytanie dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej? Daj nam znać pod adresem [email protected].