2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Republika Południowej Afryki odrzuca amerykańskie oskarżenia o wysyłanie broni do Rosji

Republika Południowej Afryki odrzuca amerykańskie oskarżenia o wysyłanie broni do Rosji

JOHANNESBURG (Reuters) – Południowoafrykańscy urzędnicy odpowiedzieli w piątek oskarżeniami USA, że rosyjski statek zebrał broń z bazy marynarki wojennej w pobliżu Kapsztadu pod koniec ubiegłego roku, co, jak obawiają się inwestorzy, może spowodować sankcje ze strony Waszyngtonu.

Ambasador USA w Republice Południowej Afryki Robin Brigetti powiedział w czwartek, że jest przekonany, że rosyjski statek objęty sankcjami USA usunął broń z bazy w Simontown w grudniu, co sugeruje, że transfer jest niezgodny z neutralnym stanowiskiem Pretorii w wojnie Rosji z Ukrainą.

Zachodni dyplomaci wyrazili zaniepokojenie tegorocznymi ćwiczeniami marynarki wojennej Republiki Południowej Afryki z Rosją i Chinami oraz wizytą rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Republika Południowej Afryki jest jednym z najważniejszych sojuszników Rosji na kontynencie podzielonym w związku z inwazją na Ukrainę w lutym 2022 r., ale twierdzi, że jest neutralna i wstrzymała się od głosowania nad rezolucjami ONZ w sprawie wojny.

Kreml poinformował, że w piątek prezydent Rosji Władimir Putin omówił konflikt na Ukrainie w rozmowie telefonicznej z prezydentem Republiki Południowej Afryki Cyrilem Ramaphosą.

Biuro Ramaphosy poinformowało w czwartek, że śledztwo prowadzone przez emerytowanego sędziego zbada zarzuty USA. Minister odpowiedzialny za kontrolę zbrojeń i rzecznik MSZ powiedział w piątek, że RPA nie zezwoliła w grudniu na żaden transport broni do Rosji.

„Nie zgodziliśmy się na wysłanie żadnej broni do Rosji… Nie zatwierdziliśmy tego ani nie zatwierdziliśmy” – powiedział w rozmowie z Radiem 702 minister komunikacji Mondeli Jongobili, który stoi na czele Krajowej Komisji Kontroli Broni Konwencjonalnej, kiedy domniemany transport został przekazany.

Nie powiedział, czy niezatwierdzona przesyłka opuściła Afrykę Południową.

Ministerstwo Obrony Republiki Południowej Afryki zapowiedziało w piątek, że przedstawi swoją wersję wydarzeń rządowemu śledztwu.

Ambasador słuchał

W piątek Brigetti została wezwana na spotkanie z ministrem spraw zagranicznych RPA Naledim Pandorem. W oświadczeniu stwierdzono, że ministerstwo „wyraziło całkowite niezadowolenie rządu z jego zachowania i wczorajszych oświadczeń”.

Stwierdzono, że Brigti „przyznał się do przekroczenia granicy i bez zastrzeżeń przeprosił rząd i mieszkańców Republiki Południowej Afryki”.

„Byłem wdzięczny za możliwość rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Pandorem dzisiejszego wieczoru i skorygowania wszelkich błędnych wrażeń pozostawionych przez moje publiczne uwagi” – napisał Brigetti na Twitterze.

Departament Stanu USA powiedział, że sekretarz stanu Antony Blinken odbył rozmowę telefoniczną z Pandorem i „podkreślił współpracę w zakresie wspólnych priorytetów, w tym zdrowia, handlu i energii”.

Po opuszczeniu Simon’s Town dane żeglugowe na Refinitiv pokazały, że Lady R popłynął na północ do Mozambiku, spędzając 7-11 stycznia w porcie Beira, po czym udał się do Port Sudan nad Morzem Czerwonym.

Z danych wynika, że ​​statek przybył do rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym 16 lutego.

Stany Zjednoczone objęły Lady R i Transmorflot LLC, powiązaną z nią firmę żeglugową, sankcjami w maju 2022 r.Przenosi broń O (rząd Rosji).

Strach przed karami

Waszyngton ostrzegł, że kraje udzielające Rosji wsparcia materialnego mogą zostać pozbawione dostępu do rynków USA.

powiedział Edward Fishman, ekspert ds. polityki zagranicznej, który pracował nad sankcjami wobec Rosji za prezydentury Baracka Obamy.

Cameron Hudson, były analityk CIA pracujący obecnie w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby Waszyngton nałożył sankcje lub zawiesił udział Republiki Południowej Afryki w AGOA, głównym amerykańskim programie preferencji handlowych dla Afryki Subsaharyjskiej, mimo że, jak powiedział, istnieją powody do.

Władze w kontrolowanej przez opozycję prowincji Western Cape w RPA powiedziały, że obawiają się utraty rynku eksportowego, takiego jak pomarańcze, orzechy i wino.

Zarzuty USA dotyczące broni zwiększyły presję na walutę rand, która jest już obciążona obawami o kryzys energetyczny. W piątek osiągnął najniższy poziom w historii, po czym nieco odrobił straty, ale pozostaje na najniższym poziomie od trzech lat.

READ  Pięciu Amerykanów zostało zwolnionych w ramach wymiany irańskich więźniów w Stanach Zjednoczonych

(Reportaż Cubano Gombe) Montaż autorstwa Alexandra Weeninga

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.