8 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Republika Południowej Afryki broni planowanych ćwiczeń wojskowych z Rosją i Chinami

  • Rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow odwiedza sojuszniczą Republikę Południowej Afryki na rozmowy
  • Ławrow był także w Eswatini, Botswanie i Angoli
  • Pandor mówi, że ćwiczenia morskie są „normalne”
  • Prezydent Ramaphosa z Republiki Południowej Afryki jest partią neutralną

PRETORIA (Reuters) – minister spraw zagranicznych Republiki Południowej Afryki w poniedziałek uchylił się od krytyki planowanych wspólnych ćwiczeń wojskowych z Rosją i Chinami, mówiąc, że organizowanie takich ćwiczeń z „przyjaciółmi” było „naturalnym przebiegiem stosunków”.

Naledi Pandor wygłosiła swoje uwagi podczas spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, który przebywał z wizytą w RPA 11 miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Urzędnik z RPA, który prosił o zachowanie anonimowości, ponieważ nie jest upoważniony do wypowiadania się, powiedział, że Ławrow odwiedzi następnie Eswatini, Botswanę i Angolę.

Republika Południowej Afryki jest jednym z najważniejszych sojuszników Rosji na kontynencie podzielonym w sprawie inwazji i zachodnich prób izolacji Moskwy w związku z jej działaniami militarnymi.

Ławrow odwiedził ją dzień przed przybyciem sekretarz skarbu USA Janet Yellen do Republiki Południowej Afryki w ramach długiej podróży na kontynent mającej na celu zacieśnienie więzi ze Stanami Zjednoczonymi.

W Waszyngtonie Biały Dom wyraził zaniepokojenie planami wojskowymi Republiki Południowej Afryki.

„Stany Zjednoczone obawiają się jakiegokolwiek kraju… trenującego z Rosją, podczas gdy Rosja toczy brutalną wojnę z Ukrainą” – powiedziała rzeczniczka prasowa Białego Domu Karen Jean-Pierre.

Powiedziała, że ​​nie ma żadnych informacji na temat rozmów z Republiką Południowej Afryki w tej sprawie.

Niektóre partie opozycyjne i niewielka społeczność ukraińska w Afryce Południowej stwierdziły, że przyjmowanie Ławrowa było nieczułe.

Ćwiczenia lutowe

Republika Południowej Afryki twierdzi, że jest neutralna wobec konfliktu na Ukrainie i wstrzymała się od głosowania nad rezolucjami ONZ w sprawie wojny.

Ma bliskie powiązania z Moskwą, przyjacielem rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego, kiedy ruch wyzwoleńczy sprzeciwiał się rządom białej mniejszości, i będzie gospodarzem wspólnych ćwiczeń z Rosją i Chinami na wschodnim wybrzeżu w dniach 17-27 lutego.

READ  Wielokrotne eksplozje wstrząsają Charków, wschodnia Ukraina

„Wszystkie kraje prowadzą ćwiczenia wojskowe z przyjaciółmi na całym świecie. To naturalny bieg stosunków” – powiedział Pandor wraz z Ławrowem dziennikarzom w stolicy, Pretorii.

Ćwiczenia odbędą się 24 lutego, w rocznicę tego, co Rosja nazywa swoją „specjalną operacją wojskową”. Ukraina i jej sojusznicy oskarżają Rosję o przejmowanie terytorium w stylu imperium od swojego sąsiada i siostrzanej byłej republiki radzieckiej.

Rząd prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosy wyraził chęć mediacji w konflikcie na Ukrainie jako strona neutralna.

Pandor podkreślił, że chociaż Republika Południowej Afryki początkowo wzywała Rosję do jednostronnego wycofania się z Ukrainy, nie jest to już jej stanowisko.

„Powtórzenie tego… panu Ławrowowi dzisiaj zabrzmiałoby bardzo prosto i dziecinnie, biorąc pod uwagę masowy transfer broni (na Ukrainę)… i wszystko, co się wydarzyło (od tego czasu)” – powiedziała.

neutralność

Republika Południowej Afryki ma niewielki handel z Rosją, ale popiera światopogląd – faworyzowany przez Chiny i Rosję – który dąży do zniesienia postrzeganej amerykańskiej hegemonii na korzyść „wielobiegunowego” świata, w którym władza geopolityczna jest bardziej rozproszona.

Ławrow powiedział, że ćwiczenia wojskowe były przejrzyste, a Rosja, Chiny i RPA dostarczyły wszystkich istotnych informacji.

Siły zbrojne Republiki Południowej Afryki powiedziały w zeszłym tygodniu, że ćwiczenia były „sposobem na wzmocnienie już kwitnących stosunków między Republiką Południowej Afryki, Rosją i Chinami”.

Rosyjska agencja informacyjna Tass poinformowała w poniedziałek, że w ćwiczeniach weźmie udział rosyjski okręt wojenny uzbrojony w hipersoniczną broń manewrującą nowej generacji.

Ławrow przebywał z wizytą w kraju przed lipcowym szczytem Rosja-Afryka. Nie było oficjalnego komentarza ze strony ukraińskiej ambasady, ale urzędnicy powiedzieli, że zwróciła się ona do rządu Republiki Południowej Afryki o pomoc w realizacji ukraińskiego planu pokojowego.

Pandor powiedział, że Republika Południowej Afryki nie da się wciągnąć w opowiadanie się po żadnej ze stron i oskarżył Zachód o potępienie Rosji przy jednoczesnym ignorowaniu kwestii takich jak okupacja przez Izrael ziem palestyńskich.

READ  Bolsonaro sprzeciwia się przegranej wyborów w Brazylii i chce unieważnienia głosów

„Jako Republika Południowej Afryki nieustannie deklarujemy, że zawsze będziemy gotowi wspierać pokojowe rozwiązywanie sporów na kontynencie (afrykańskim) i na całym świecie” – powiedział Pandor we wcześniejszych uwagach w poniedziałek.

Dodatkowe raporty Karen du Plessis, Annette Meridzanian, Alexander Winning, Estelle Charbon i Steve Holland; Pisanie przez Tima Coxa; Montaż autorstwa Timothy’ego Heritage, Philippy Fletcher i Granta McCalla

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.