Węgry | Łotwa | Polska | Republika Mołdawii | Rumunia | Słowacja
W raporcie przedstawiono dowody pozwalające rozróżnić osoby powracające na Ukrainę z zagranicy, osoby zamierzające pozostać w kraju przez dłuższy okres oraz osoby planujące krótki wyjazd. Osoby planujące spędzić na Ukrainie od 0 do 30 dni zaliczane są do „gości krótkoterminowych”, zaś osoby planujące pobyt dłuższy niż miesiąc – do „potencjalnych osób powracających”. Analiza opiera się na 4938 ankietach zebranych przez DTM wśród dorosłych podróżujących na Ukrainę z krajów sąsiednich w okresie od stycznia do marca 2024 r.
Kluczowe wnioski:
- Spośród 4903 Ukraińców 92% stanowiły kobiety, a 8% mężczyźni.
- 25% respondentów to potencjalne osoby powracające, 56% to osoby odwiedzające kraj krótkoterminowo, a 19% to osoby niezdecydowane.
- 56% pozostało w krajach sąsiadujących przed powrotem
- Głównymi powodami powrotu są: odwiedziny członków rodziny (53%), opieka medyczna (2£%), powrót po wizycie za granicą (18%), uzyskanie/aktualizacja dokumentów (13%) oraz powrót do członków rodziny (10% ).
- Pomoc za granicą otrzymało 62% respondentów.
- Pięć najważniejszych potrzeb to: wsparcie finansowe (41%), bezpieczeństwo osobiste (30%), opieka zdrowotna (24%), medycyna (19%) i zatrudnienie (11%).
- W przypadku obywateli państw trzecich (TCN) 89% opuściło Ukrainę z powodu wojny, a 83% mieszkało na Ukrainie przez ponad 5 lat przed migracją.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35