Średnia jakość powietrza tylko w 222 z 6475 analizowanych miast spełniała standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Stwierdzono, że trzy terytoria są zgodne z wytycznymi WHO: francuskie terytoria Nowej Kaledonii, terytoria USA w Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.
Indie, Pakistan i Bangladesz znalazły się wśród krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza, przekraczając wytyczne co najmniej 10 razy.
Skandynawia, Australia, Kanada, Japonia i Wielka Brytania plasują się wśród najlepszych krajów pod względem jakości powietrza, ze średnimi poziomami przekraczającymi wytyczne 1 do 2 razy.
W Stanach Zjednoczonych IQAir odkrył, że zanieczyszczenie powietrza przekroczyło wytyczne WHO od 2 do 3 razy w 2021 roku.
„Ten raport podkreśla potrzebę, aby rządy na całym świecie pomogły zmniejszyć globalne zanieczyszczenie powietrza” – powiedziała CNN Glory Dolphin Hammes, dyrektor generalny IQAir North America. „(Drobne cząstki) każdego roku zabijają zbyt wiele osób, a rządy muszą ustanowić bardziej rygorystyczne krajowe normy jakości powietrza i zbadać lepszą politykę zagraniczną, która poprawi jakość powietrza”.
IQAir przeanalizowało stacje monitorowania zanieczyszczeń w 6475 miastach w 117 krajach, regionach i terytoriach.
„Zależność (USA) od paliw kopalnych, zwiększona intensywność pożarów, a także wdrożenie ustawy o czystym powietrzu przez jedną administrację do drugiej, to czynniki, które zwiększają zanieczyszczenie powietrza w Stanach Zjednoczonych” – napisali autorzy.
Naukowcy twierdzą, że głównymi źródłami zanieczyszczenia w Stanach Zjednoczonych był transport na paliwa kopalne, produkcja energii i pożary, które sieją spustoszenie w najbardziej narażonych i zmarginalizowanych społecznościach kraju.
„Jesteśmy bardzo zależni od paliw kopalnych, zwłaszcza jeśli chodzi o transport”, powiedział Hammes, który mieszka kilka mil od Los Angeles. „Możemy działać mądrze bez emisji, ale nadal tego nie robimy. Ma to niszczący wpływ na zanieczyszczenie powietrza, które obserwujemy w dużych miastach”.
„To wszystko jest częścią formuły, która doprowadzi lub doprowadzi do globalnego ocieplenia”. – powiedział Hammes.
Raport ujawnił również pewne nierówności: W niektórych krajach rozwijających się w Afryce, Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie stacje monitorowania są wciąż niedostateczne, co skutkuje niedoborem danych dotyczących jakości powietrza w tych regionach.
„Kiedy nie masz tych danych, naprawdę jesteś w ignorancji” – powiedział Hams.
Hammes zauważył, że afrykański kraj Czad został po raz pierwszy uwzględniony w raporcie ze względu na poprawę jego sieci monitoringu. IQAir odkrył, że zanieczyszczenie powietrza w tym kraju było w zeszłym roku drugim co do wielkości na świecie, po Bangladeszu.
Tariq Ben Marhnia, epidemiolog zmian klimatu w Scripps Institution of Oceanography, który badał wpływ dymu z pożarów na zdrowie, zauważył również, że poleganie wyłącznie na stacjach monitorujących może prowadzić do martwych punktów w tych raportach.
„Myślę, że to wspaniale, że polegali na różnych sieciach, a nie tylko na źródłach rządowych” – powiedział CNN Ben Mhrhania, który nie był zaangażowany w ten raport. „Jednak wiele obszarów nie ma wystarczającej liczby stacji i istnieją alternatywne technologie”.
Hammes powiedział, że raport IQAir to kolejny powód, dla którego świat rezygnuje z paliw kopalnych.
„Mamy raport, możemy go przeczytać, możemy go wchłonąć i naprawdę poświęcić się podejmowaniu działań” – powiedziała. „Musi nastąpić poważny ruch w kierunku energii odnawialnej. Musimy podjąć drastyczne działania, aby odwrócić globalne ocieplenie; w przeciwnym razie wpływ i pociąg, w którym jedziemy, będą nieodwracalne”.
„Kawowy pionier. Certyfikowany miłośnik popkultury. Irytująco skromny gracz”.