22 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Putin spodziewa się, że Xi wkrótce odwiedzi Chiny; Xi trzyma swój plan na Ukrainie

  • Uwagi Putina podkreślają zwrot z Zachodu do Chin
  • Obaj mężczyźni podzielają nieufność wobec Zachodu
  • Wstrzemięźliwe uwagi Xi kontrastują z optymistycznym tonem Putina
  • W chińskich doniesieniach medialnych o spotkaniu wideo nie było wzmianki o wizycie
  • Nic nie wskazuje na to, by Xi poparł rosyjską inwazję na Ukrainę

(Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że oczekuje, że prezydent Chin Xi Jinping złoży wizytę państwową na początku przyszłego roku, co byłoby publicznym wyrazem solidarności Pekinu z słabnącą rosyjską inwazją na Ukrainę.

Jednak oficjalny chiński odczyt ze szczytu wideo między dwoma przywódcami podkreślił różnice w podejściu do ich rozwijającego się sojuszu, nie wspomniał o wizycie i zapewnił, że Pekin, który odmówił poparcia lub potępienia inwazji, zachowa „obiektywizm i sprawiedliwość” . stanowisko w tej sprawie.

Od czasu wysłania wojsk na Ukrainę w lutym ubiegłego roku Rosja odwróciła się od zachodnich mocarstw, które unikały jej gospodarczo i politycznie, i uzbroiła Ukrainę, zabiegając zamiast tego o rosnącą globalną potęgę swojego dawnego przeciwnika, Chin.

„Oczekujemy pana, panie prezydencie, mój drogi przyjacielu, spodziewamy się pana wiosną przyszłego roku z oficjalną wizytą w Moskwie” — powiedział Putin w ośmiominutowym wystąpieniu wprowadzającym wyemitowanym w państwowej telewizji.

To pokaże całemu światu siłę relacji rosyjsko-chińskich w kluczowych kwestiach. „

Powiedział również, że jego celem jest zacieśnienie współpracy wojskowej z Chinami – chociaż nie było o tym wzmianki w raporcie chińskiego nadawcy państwowego CCTV na temat wezwania.

Chociaż Xi nazwał Putina swoim „drogim przyjacielem”, jego oświadczenie wprowadzające, które ma mniej więcej jedną czwartą długości wypowiedzi Putina, było bardziej rzeczowe.

Obaj mężczyźni podpisali „bezgraniczne” partnerstwo strategiczne w lutym, z powodu wspólnej nieufności wobec Zachodu, na kilka dni przed wysłaniem przez Rosję swoich sił zbrojnych na Ukrainę w ramach tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej”.

READ  Pekin testuje 20 milionów koronawirusów, aby uniknąć nieszczęścia związanego z blokadą Szanghaju

Handel przyspiesza

Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Pekinie, Chiny, 4 lutego 2022 r. Sputnik/Alexey Druzhinin/The Kreml via Reuters/Attention Photo Editors — To zdjęcie zostało dostarczone przez stronę trzecią.

Ponieważ główne gospodarki zachodnie odpowiedziały na inwazję bezprecedensową falą skoordynowanych sankcji, Rosja została zmuszona do poszukiwania innych rynków zbytu, wyprzedzając Arabię ​​Saudyjską jako największy dostawca ropy do Chin. Handel dwustronny gwałtownie wzrósł, a stosunki finansowe rozszerzyły się.

Ministerstwo Finansów Rosji podwoiło w piątek maksymalny możliwy udział chińskiego juana w Narodowym Funduszu Bogactwa (NWF) do 60%, ponieważ Moskwa próbuje „oddolizować” swoją gospodarkę i zakończyć zależność od „nieprzyjaznych” krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Europy . Członkowie Unii, Wielka Brytania i Japonia.

Moskwa również publicznie poparła stanowisko Xi Jinpinga w sprawie Tajwanu i oskarżyła Zachód o próbę wzniecenia sporu o status autonomicznej wyspy, którą Chiny uważają za swoją.

„Ty i ja podzielamy te same poglądy na temat przyczyn, przebiegu i logiki trwającej transformacji globalnego krajobrazu geopolitycznego w obliczu bezprecedensowej presji i prowokacji ze strony Zachodu” – powiedział Putin Xi.

Jednak chiński przywódca był mniej szczery w swojej krytyce krajów zachodnich, które są głównym rynkiem eksportowym Chin, i wypowiadał się obojętnie na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Chiny powstrzymały się od potępienia, podkreślając zamiast tego potrzebę pokoju, ale Putin publicznie przyznał we wrześniu, że jego chiński odpowiednik ma „zaniepokojenie” działaniami Rosji.

Pekin do tej pory uważał, aby nie udzielać bezpośredniego wsparcia materialnego dla inwazji, które mogłoby doprowadzić do nałożenia zachodnich sankcji na Chiny.

Ale Xi powiedział Putinowi w piątek, że Chiny są gotowe do zacieśnienia strategicznej współpracy z Rosją w kontekście tego, co nazwał „trudną” sytuacją na świecie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że spotkanie było merytoryczne i konstruktywne, ale nie ustalono jeszcze daty wizyty Xi.

Raport Reutera. Dodatkowe raporty Eduardo Baptisty w Szanghaju. Napisane przez Kevina Levy’ego. Montaż autorstwa Andrew Heavensa i Thomasa Janowskiego

READ  IDF posiadał zaawansowane dane wywiadowcze na temat próby Hezbollahu wystrzelenia dronów na pole gazowe Karish

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.