28 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Putin ostrzega Finlandię, że członkostwo Finlandii w NATO zaszkodzi stosunkom

Putin ostrzega Finlandię, że członkostwo Finlandii w NATO zaszkodzi stosunkom

Helsinki (AFP) – Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w sobotę swojego fińskiego odpowiednika, że ​​stosunki między dwoma sąsiadami mogą „pogorszyć się”, jeśli Finlandia zrealizuje swoje plany ubiegania się o członkostwo w NATO.

Służba prasowa Kremla poinformowała w oświadczeniu, że Putin powiedział Sauli Niinisto, że porzucenie przez Finlandię „tradycyjnej polityki neutralności wojskowej byłoby błędem, ponieważ nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii”.

„Taka zmiana w polityce zagranicznej kraju może negatywnie wpłynąć na relacje rosyjsko-fińskie, które budowane w duchu dobrosąsiedzkiego i partnerskiego od wielu lat są korzystne dla obu stron” – dodał w oświadczeniu.

Odpowiedź pojawiła się po tym, jak Niinisto powiedział Putinowi w rozmowie telefonicznej, że militarnie niezaangażowany skandynawski kraj o złożonej historii ze swoim ogromnym wschodnim sąsiadem „zdecydował się ubiegać o członkostwo w NATO w nadchodzących dniach”.

Biuro Niinisto poinformowało w oświadczeniu, że fińska głowa państwa powiedziała Putinowi o tym, jak fińskie środowisko bezpieczeństwa uległo radykalnej zmianie po inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego, i odniosło się do żądań Rosji, aby Finlandia powstrzymała się od prób przyłączenia się do 30 państw członkowskich Zachodu. Sojusz wojskowy. .

Unikanie napięć było ważne” – powiedział Niinistö, prezydent Finlandii od 2012 roku i jeden z nielicznych zachodnich przywódców, którzy prowadzili regularny dialog z Putinem w ciągu ostatniej dekady.

Niinistö zauważył, że już na pierwszym spotkaniu w 2012 roku powiedział Putinowi, że „każdy niepodległy kraj maksymalnie wzmocni swoje bezpieczeństwo”.

„Tak jest nadal. Przystępując do NATO, Finlandia wzmocni swoje bezpieczeństwo i przejmie odpowiedzialność. To nie jest coś, co jest dalekie od nikogo” – powiedział Niinistö.

Niinistö podkreślił, że Finlandia, pomimo ewentualnego przyszłego członkostwa w NATO, chce nadal prowadzić dwustronne stosunki z Rosją w „praktycznych kwestiach wynikających z przygranicznego sąsiedztwa” i ma nadzieję na „profesjonalne” podejście do Moskwy.

READ  Putin i Erdogan spotykają się i wykazują współpracę, ale postęp w sprawie umowy zbożowej jest niewielki

Zgodnie z oświadczeniem Kremla obaj przywódcy rozmawiali także o rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie i możliwości politycznego rozwiązania tej sytuacji. Putin powiedział, że negocjacje między Moskwą a Kijowem zostały zawieszone z powodu „braku zainteresowania Ukrainy prowadzeniem poważnego i konstruktywnego dialogu”.

Biuro Niinisto poinformowało, że telefon został wykonany z inicjatywy Finlandii.

Finlandia ma 1340-kilometrową (830-milową) granicę z Rosją, najdłuższą granicę ze wszystkich członków Unii Europejskiej.

Niinisto i fińska premier Sanna Marin poparli w czwartek ofertę Finlandii dla NATO i zalecili, aby kraj ten „musiał bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo w NATO”, aby zapewnić bezpieczeństwo narodu w obliczu rosyjskich ćwiczeń wojskowych na Ukrainie oraz zmieniającego się krajobrazu geopolitycznego i bezpieczeństwa w Europie.

W niedzielę spodziewane jest oficjalne oświadczenie Niinistö i Marin o zamiarze ubiegania się przez Finlandię o członkostwo w NATO. Socjaldemokraci rządzący Marin zatwierdzili w sobotę wniosek o członkostwo, torując drogę do głosowania parlamentarnego w przyszłym tygodniu w celu poparcia tego posunięcia. Oczekuje się, że przejdzie przez przytłaczające wsparcie. Oficjalny wniosek o członkostwo jest następnie przesyłany do kwatery głównej NATO w Brukseli.

Sąsiadująca Szwecja przygotowuje się do podjęcia decyzji w sprawie swojego stanowiska w sprawie NATO w niedzielę na posiedzeniu rządzącej Partii Socjaldemokratycznej kierowanej przez premier Magdalenę Andersson.

Prezydent USA Joe Biden odbył w piątek wspólny telefon z Niinisto i Anderssonem, w którym, zgodnie z oświadczeniem Białego Domu, „podkreślił swoje poparcie dla polityki otwartych drzwi NATO oraz prawa Finlandii i Szwecji do określania własnej przyszłości, polityki zagranicznej i ustalenia dotyczące bezpieczeństwa.”

___

Śledź relację Associated Press o wojnie na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine