WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski Andrzej Duda potwierdził we wtorek, że Rosja rozpoczęła przekazywanie części broni nuklearnej krótkiego zasięgu na sąsiednią Białoruś, co, jego zdaniem, zmieni architekturę bezpieczeństwa regionu i cały sojusz wojskowy NATO.
Zarówno prezydent Rosji Władimir Putin, jak i jego białoruski odpowiednik Aleksander Łukaszenko powiedzieli w zeszłym miesiącu, że Moskwa już część tego wysłała. Taktyczna broń nuklearna na Białoruś po ogłoszeniu planu w marcu. Ameryka i NATO Nie potwierdzone działanie.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił retorykę Moskwy jako „niebezpieczną i nieodpowiedzialną”, ale w lipcu powiedział, że sojusz nie widzi żadnych zmian w postawie nuklearnej Rosji.
Taktyczna broń nuklearna jest przeznaczona do użycia na polu walki i charakteryzuje się krótkim zasięgiem oraz niską wydajnością w porównaniu z potężniejszą bronią nuklearną zamontowaną na rakietach dalekiego zasięgu. Rosja twierdziła, że ma kontrolę nad nadawcami na Białoruś.
Urzędnicy w Moskwie i Mińsku powiedzieli, że okręty wojenne mogą być przenoszone przez białoruskie myśliwce szturmowe Su-25 lub zamontowane na rakietach Iskander krótkiego zasięgu.
Duda wyraził swoje uwagi na wspólnej konferencji prasowej z odwiedzającym prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.
„Opowiadałem prezydentowi (de Sousa) o realizacji zapowiedzi Władimira Putina, że rosyjska taktyczna broń nuklearna zostanie przerzucona na Białoruś” – powiedział Duda. „W rzeczywistości ten proces ma miejsce i my go obserwujemy”.
Duda nie podał żadnych szczegółów, ale stwierdził, że „w oczywisty sposób zmienia to strukturę bezpieczeństwa w naszej części Europy”.
„Zmienia strukturę bezpieczeństwa w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, ale jednocześnie we wschodniej części NATO. A więc de facto zmienia całą sytuację sojuszu” – powiedział.
Chociaż Warszawa nie groziła takimi groźbami, Łukaszenka powiedział, że utrzymanie rosyjskiej broni nuklearnej w jego kraju powstrzyma agresję ze strony członka NATO, Polski. Polska zapewnia militarne, humanitarne i polityczne wsparcie sąsiedniej Ukrainie w jej walce z rosyjską agresją oraz uczestniczy w międzynarodowych sankcjach wobec Rosji i Białorusi.
Duda pochwalił także niedawną zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż Polsce 96 śmigłowców Boeing AH-64E Apache.
Polska zorganizowała paradę wojskową, aby zaprezentować swoją nowoczesną broń i systemy obronne z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 r., w której polskie wojska pokonały nacierające w Europie siły bolszewickie. (16 sierpnia)
De Sousa zadeklarował dalsze wsparcie dla walki Ukrainy i innych krajów regionu, dodając, że sytuacja na wschodnich granicach Europy jest dla Portugalii równie ważna jak jej sąsiadów.
„Jesteśmy zjednoczeni, bez wahania solidaryzujemy się i należycie odnotowałem polskie obawy, które rozumieją potrzebę ścisłego monitorowania wszelkich posunięć, które mogłyby zakwestionować wschodnie granice Unii Europejskiej lub NATO. ” – powiedział De Sousa.
„Jesteśmy czujni, solidaryzujemy się i działamy” – powiedział De Sousa.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.