Prawie milion lat temu kataklizm niemal zgładził przodków ludzkości.
Dane genomiczne 3154 współczesnych ludzi sugerują spadek populacji z około 100 000 do zaledwie 1280 osobników rozrodczych około 900 000 lat temu. Oznacza to zdumiewający spadek liczby ludności o 98,7%, trwający 117 000 lat i mogący doprowadzić do wyginięcia ludzkości.
Fakt, że jesteśmy tu dzisiaj w tak dużej liczbie, jest dowodem na to, że tak nie jest. Jednak według zespołu kierowanego przez genetyków Haipinga Li z Chińskiej Akademii Nauk i Yi-Hsuan Pan z East China Normal University w Chinach odkrycia mogą wyjaśnić ciekawą lukę w plejstoceńskim zapisie kopalnym człowieka.
„Lukę w zapisach kopalnych Afryki i Eurazji można wyjaśnić w kategoriach historycznych wąskim gardłem we wczesnej epoce kamienia”. Mówi antropolog Giorgio Manzi Uniwersytet Sapienza w Rzymie, Włochy. „Zbiega się to z proponowanym okresem znacznej utraty dowodów kopalnych”.
Wąskie gardła populacyjneJak wiadomo, znaczne zmniejszenie liczebności grup nie jest rzadkością. Kiedy gatunek zostaje zniszczony w wyniku zdarzenia takiego jak wojna, głód lub kryzys klimatyczny, wynikający z tego spadek różnorodności genetycznej można prześledzić poprzez potomków ocalałych. Dzięki temu wiemy, że niedawno, około 7 000 lat temu, na półkuli północnej istniało wąskie gardło populacji ludzkiej.
Jednak im dalej w przeszłość chcesz się cofnąć, tym trudniej będzie uzyskać znaczący sygnał.
Na potrzeby najnowszej analizy zespół badawczy opracował nową metodę zwaną szybką koalescencją w czasie nano (FitCoal), aby ominąć kumulację błędów numerycznych zwykle związanych z próbami rozwikłania przeszłych wydarzeń.
Wykorzystali FitCoal do analizy danych genomicznych od 3154 osób z całego świata, z 10 populacji afrykańskich i 40 spoza Afryki, aby sprawdzić, jak linie genów zmieniały się w czasie. Wyniki wykazały poważne wąskie gardło w populacji między około 930 000 a 813 000 lat temu, w wyniku którego obecna różnorodność genetyczna została utracona aż o 65,85 procent.
Jeśli chodzi o przyczyny wąskiego gardła, nigdy nie będziemy w 100% pewni, jakie czynniki się na to złożyły, ale w tamtym czasie miało miejsce jedno kluczowe wydarzenie, które mogło odegrać pewną rolę – Okres przejściowy środkowoplejstoceńskipodczas którego cykle zlodowacenia na Ziemi zmieniły się dramatycznie.
Zaburzenia klimatyczne mogły stworzyć warunki niekorzystne dla grup ludzkich pragnących przetrwać w tamtym czasie, co doprowadziło do głodu i konfliktów, które jeszcze bardziej zmniejszyły liczbę populacji.
„Nowe odkrycie otwiera nowe pole w ewolucji człowieka, ponieważ rodzi wiele pytań”. Pan mówi„Na przykład, gdzie żyły te osoby, jak przezwyciężyły katastrofalne zmiany klimatyczne i czy dobór naturalny w wąskim gardle przyspieszył ewolucję ludzkiego mózgu”.
Wydaje się, że wąskie gardło przyczyniło się do powstania innej interesującej cechy ludzkiego genomu: fuzji dwóch chromosomów Chromosom 2.
Ludzie mają 23 pary chromosomów; Wszystko inne Ludzie Te żyjące dzisiaj – do których należą wielkie małpy człekokształtne – mają ich 24. Wydaje się, że utworzenie chromosomu 2 było złożonym procesem. Specjacja Co zachęciło ludzi do podążania inną ścieżką ewolucyjną.
„Te wyniki to dopiero początek”. On mi mówi. „Przyszłymi celami tej wiedzy są namalowanie pełniejszego obrazu ewolucji człowieka w okresie przejściowym od wczesnego plejstocenu do środkowego plejstocenu, co z kolei będzie w dalszym ciągu odkrywać tajemnicę pochodzenia i ewolucji wczesnych ludzi”.
Badanie zostało opublikowane w Nauki.
„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych