9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przerażający Spinozaur nie był przecież prehistoryczną morską plagą

Przerażający Spinozaur nie był przecież prehistoryczną morską plagą

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Nowe badania pokazują, że największy drapieżny dinozaur, jaki kiedykolwiek chodził po Ziemi, nosił ogromny żagiel wystający z grzbietu, ale okazuje się, że to imponujące stworzenie mogło być bardzo powolnym i niezdarnym pływakiem.

Spinozaur był większy niż Tyrannosaurus rex i miał 45 stóp (13,7 m) długości. powiedział Paul Serino, profesor biologii i anatomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w stanie Illinois Uniwersytet Chicagowski.

Spinozaur polował przede wszystkim na bardzo duże ryby, jak np Sawfish, dwudyszne i Dziurawyi miał długie, sierpowate pazury do chwytania i rozdzierania. Jednak tyranozaur był lepiej przystosowany do życia na lądzie i polowania na plażach niż wypełniania niszy wodnego podwodnego drapieżnika, powiedział Sereno, główny autor nowego artykułu opublikowanego 30 listopada w czasopiśmie Nature. eŻycie.

„Czy myślę, że to zwierzę regularnie brodziłoby w wodzie? Jasne, ale nie sądzę, żeby było dobrym pływakiem i niezdolnym do pełnego nurkowania” – powiedział Cerino.

„To po prostu nie jest zwierzę, które w najśmielszych snach nad wodą byłoby tak dynamiczne, jak znacznie mniej pływający pod wodą”.

Spinozaur zawsze intrygował naukowców.

Niemiecki paleontolog Ernst Strummer Nazwany prehistorycznym drapieżnikiem Spinozaur aegyptiacus W 1915 po pierwszej częściowej Szkielet został odkryty przez paleontologa Richarda Markgrave’a w Egipcie.

Strummer, który zasugerował, że dinozaur stał wyprostowany na tylnych łapach i jadł ryby, pokazał znalezisko w Monachium Fossil Museum. Skamieliny zostały zniszczone podczas alianckich bombardowań podczas II wojny światowej i przetrwały tylko notatki i rysunki Strummera.

Kilkadziesiąt lat później górnicy odkryli kolejne skamieliny ze skał piaskowcowych w południowo-wschodnim Maroku. Sereno i jego zespół zbadali skamieniałości, a także okazy muzealne i oryginalne notatki Strummera i udostępnili je Ich ustalenia w 2014 r.

Bardziej kompletny obraz drapieżnego dinozaura pojawił się jako dinozaur z ostrymi, zazębiającymi się zębami, idealnymi do polowania, długą szyją i tułowiem, krótkimi tylnymi nogami i wysokim żaglem złożonym z pokrytych skórą kolców grzbietowych.

Mały nos dinozaura został umieszczony głębiej w czaszce. Pozwala mu oddychać nawet po częściowym zanurzeniu w wodzie. Te anatomiczne dowody wskazują, że Spinozaur był „półwodny” i brodził w płytkich wodach wzdłuż brzegów rzek w poszukiwaniu zdobyczy.

W ostatnich latach inne zespoły opublikowały wyniki badań podczas badania nowych skamielin Spinozaur był całkowicie wodnym drapieżnikiem Z ogonem przypominającym wiosło, który pozwalałby mu poruszać się jak węgorz, i gęstymi kośćmi, które działały jak balast, pozwalając mu nurkować głęboko w toni wodnej.

Sereno i jego zespół wracają do pracy nad Spinozaurem w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak naprawdę wyglądało życie przerażającego dinozaura.

Sereno zaczął popełniać błąd w artykule z 2014 r. Kiedy on i jego zespół obliczyli środek ciężkości dinozaura, oprogramowanie nie odjęło wystarczającej masy, aby uwzględnić jego płuca. To sprawiło, że wydawało się, że spinozaury będą musiały chodzić na czworakach.

„Lubię przyznawać się do błędów, zwłaszcza gdy sam mogę je poprawić” – powiedział Cirino.

Zespół zebrał obrazy tomografii komputerowej szkieletu spinozaura i dodał warstwy mięśni i masy ciała na podstawie współczesnych gadów, aby z grubsza zbudować nowy model. Tym razem spinozaur miał środek ciężkości powyżej bioder i stał wyprostowany, jak tyranozaur i inne wysokie drapieżne dinozaury.

„Sztywne kończyny nie służą do dźwigania podczas pływania, ale raczej do podtrzymywania ogromnej wagi bestii” – powiedział Serino.

Następnie zespół przeszedł do ogona Spinozaura. Ster przejął dr Frank Fish, ekspert w dziedzinie mechaniki ogona i profesor biologii na West Chester University w Pensylwanii.

Ryby porównały ogon spinozaura z ogonem krokodyla i innych gadów i stwierdziły, że dinozaury były zbyt twarde, by dobrze sobie radzić pod wodą. Podczas gdy krokodyl składa kończyny podczas pływania i ma elastyczność obracania się i toczenia pod wodą w poszukiwaniu zdobyczy, ogromna masa ciała Spinozaura, długi żagiel i zwisające tylne nogi byłyby przeszkodą.

„Tylne wiosła są o rząd wielkości za małe, aby wytworzyć późniejszy ruch lub siłę wiosłowania” – powiedział Cirino. „Wręcz przeciwnie, żadne w pełni wodne zwierzęta nie mają stosunkowo dużych kończyn przednich, takich jak Spinozaur, ponieważ kończyny przednie nie są zbyt wydajne jako wiosła”.

Jego kościsty, muskularny ogon nie miał takiej elastyczności jak u wieloryba czy ryby, a ciężki żagiel był prawdopodobnie bardziej przeszkodą niż użytecznym narzędziem.

Gdyby Spinozaura utopiono w głębszych wodach, skutki nie byłyby zbyt przyjemne.

„Jego pierś byłaby roztrzaskana i za chwilę byłby martwy” – powiedział Cirino, nie mówiąc już o ciągnięciu „bardzo sztywnego żagla i zwisających kończyn”. Nie byłby w stanie łowić ryb, płynąc za nimi.

Więc jaki jest cel żagla?

„Show jest jak billboard” – powiedział Cirino. Powiedział, że podobnie jak niektóre dzisiejsze jaszczurki, które mają żagle wsparte na kręgosłupie, Spinozaur prawdopodobnie używał żagla podczas zawodów i zalotów.

Zapis kopalny wskazuje również, że Spinozaur był bardziej przystosowany do rzek i jezior niż do oceanów. Skamieniałości spinozaura znaleziono głównie w osadach brzegowych w śródlądowych basenach Nigru, z dala od prehistorycznych wybrzeży morskich.

Co ciekawe, dinozaury mogły żyć zarówno w siedliskach słodkowodnych, jak i morskich, podobnie jak inne gady półwodne, ale nie jest to coś, co robił którykolwiek z innych wymarłych lub istniejących dużych kręgowców wodnych, takich jak ichtiozaury czy żółwie morskie. Tak więc Spinozaur krążył wzdłuż przybrzeżnych i śródlądowych dróg wodnych, zasadzając się na zdobycz przedzierającą się przez płycizny.

„Niepływające dinozaury dominowały na świecie przez 150 milionów lat, ale nigdy nie weszły do ​​wody na poważnie” – powiedział Serino. „Oczywiście potrafią pływać tak jak my, ale to nie znaczy, że jesteśmy wodnymi. Mówimy o tym, czy naprawdę przystosowali się do życia w wodzie, i to jest centralne pytanie stojące za całym tym zainteresowaniem Spinozaurem. ”

READ  Naukowcy obawiają się, że marsjańskie skały odzyskane przez NASA mogą zawierać dziwne zarazki