25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Polski zatwierdził przełożenie wyborów samorządowych pomimo krytyki ze strony partii opozycyjnych

Prezydent Polski zatwierdził przełożenie wyborów samorządowych pomimo krytyki ze strony partii opozycyjnych

Wybory samorządowe zaplanowane na przyszły rok zostały przełożone na 2024 rok po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaproponowaną przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Decyzja spotkała się z krytyką konstytucyjnych prawników i opozycji, większość w Senacie odrzuciła ustawę, ale została ona obalona przez większość rządową w potężniejszym Sejmie.

PiS przekonuje, że posunięcie to pozwoli uniknąć kolizji z jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Opozycja obwinia jednak PiS Spadek w sondażachChcąc opóźnić wybory samorządowe we własnym interesie politycznym.

Polski parlament zatwierdza przełożenie wyborów samorządowych

„Chociaż odstąpienie od zasady konstytucyjnej jest czasem dopuszczalne, to jest możliwe tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla osiągnięcia innej wartości konstytucyjnej” – powiedział senator Krzysztof Kwiatkowski, uzasadniając decyzję Senatu o odrzuceniu ustawy, na którą powołuje się Virtualna Polska.

„Przedłużenie kadencji nie ma mieć żadnej wartości konstytucyjnej, wygoda organizatorów nie jest wartością konstytucyjną” – powiedział, dodając, że senatorowie zdecydowali o odrzuceniu ustawy po konsultacjach z ekspertami prawnymi i konstytucyjnymi. Urzędnicy samorządowi.

„Konstytucjonaliści wskazywali, że ustawa narusza konstytucyjne zasady demokratycznego państwa, ochronę prawa i zaufanie obywateli oraz prawa, które tworzy” – powiedział Kwiatkowski.

W opinii skierowanej do Senatu Ryszard Piotrowski, profesor prawa konstytucyjnego UW, stwierdził, że projekt ustawy stawia „politykę ponad prawem” i może „utrudniać funkcjonowanie samorządu jako wspólnoty mieszkaniowej”. The Rzeczpospolita Codzienny.

Mariusz Jabłoński, profesor prawa konstytucyjnego z Uniwersytetu Wrocławskiego przekonywał, że projekt ustawy stawia „mniej cenną korzyść wygody instytucjonalnej” nad „prawem do głosowania i zaufaniem do podejmowania decyzji wyborczych na ściśle ograniczoną kadencję”.

Polska opozycja jednoczy się, by podpisać deklarację o wzmocnieniu samorządów

Decyzja Senatu o odrzuceniu ustawy została jednak odrzucona przez Sejm. Został on następnie przekazany do zatwierdzenia sojusznikowi rządu prezydentowi Dudzie, który wczoraj podpisał ustawę.

READ  Mytilineos podpisuje umowę na drugi projekt CCGT w Polsce

Duta uważa przedłużenie obecnej kadencji samorządowców do 30 kwietnia 2024 r. – środek niezbędny do opóźnienia wyborów – „do przyjęcia w kontekście innych procesów i kampanii wyborczych” – napisał na Twitterze szef sztabu prezydenta Paweł Szrot.

Jednak o ile PiS przekonuje, że przesunięcie wyborów samorządowych jest konieczne, by uniknąć kolizji z wyborami parlamentarnymi jesienią przyszłego roku, opozycja zwraca uwagę, że nowy termin wyborów samorządowych będzie bliższy wyborom europejskim wiosną 2024 roku.

RMF24 donosi, że jej zdaniem prawdziwym powodem zmiany jest obawa PiS, że słaby wynik w wyborach samorządowych może utorować drogę do porażki w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Główny kredyt fotograficzny: Krzysztof Sitkowski/KPRP