3 lipca, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Meksyku odrzuca zaproszenie Bidena na szczyt

Prezydent Meksyku odrzuca zaproszenie Bidena na szczyt

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador powiedział w poniedziałek, że nie weźmie udziału w Szczycie Ameryk w Los Angeles w tym tygodniu, po tym jak prezydent Biden odmówił wystosowania zaproszeń do trzech autorytarnych krajów na półkuli zachodniej – Kuby, Wenezueli i Nikaragui.

Pogarda dla południowego sąsiada Ameryki, na dwa dni przed przybyciem Bidena do Kalifornii, jest ciosem dla wysiłków Bidena o zapewnienie przywództwa w regionie i rozwiązywanie problemów, od zmian klimatycznych po imigrację. Chociaż ogłoszenie to nie było całkowitą niespodzianką, Biały Dom miał nadzieję, że Lopez Obrador, jeden z najwybitniejszych przywódców regionu, weźmie udział w spotkaniu.

Sekretarz prasowy Białego Domu Karen-Jean-Pierre powiedziała, że ​​urzędnicy rozmawiali z Lopezem Obradorem i innymi przywódcami Ameryki Łacińskiej ponad miesiąc temu, a administracja nie była zaskoczona tym ogłoszeniem. Powiedziała jednak, że Biden czuł się jednak zmuszony do zajęcia „zasadniczego stanowiska” w sprawie naruszeń praw człowieka w tych trzech krajach.

Ruch Lopeza Obradora odzwierciedla wyzwania Bidena oglądaj często Świat stoi w obliczu szerokiej konfrontacji między demokracjami a dyktaturami.

Szczyt grozi bojkotem ze względu na listę zaproszeń

Próbując zrównoważyć to oświadczenie, Jean-Pierre powiedział, że Lopez Obrador odwiedzi Waszyngton w lipcu, aby spotkać się bezpośrednio z Bidenem. Pochwaliła także wkład Meksyku w tegoroczny szczyt, który skupia się na kwestiach takich jak demokracja, czysta energia, polityka, migracja i odbudowa po Korona wirus Pandemia – Wskazał, że weźmie udział minister spraw zagranicznych kraju.

„Ważne jest, aby przyznać, że na naszej półkuli, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, istnieje wiele opinii na ten temat” – powiedział Jean-Pierre. „Pryncypialnym stanowiskiem wodza jest to, że nie uważamy, że należy zapraszać tyranów, i właśnie dlatego [Mexican] Prezydent postanowił nie brać udziału.”

READ  Chiny idą „własną ścieżką”, gdy UE szuka wsparcia dla Ukrainy

Podczas szczytu, który oficjalnie rozpoczął się w poniedziałek, przywódcy i inne osoby z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej oraz Karaibów planują zbadać gospodarcze i publiczne cele półkuli zachodniej. Ale spotkanie też jest Test wpływów USA w regioniezwłaszcza że polityka zagraniczna Bidena w dużej mierze koncentrowała się na Europie i Azji.

Wiele uwagi poświęcił Ukrainie, która walczy w obronie przed rosyjską inwazją. W zeszłym miesiącu odwiedził Japonię i Koreę Południową, aby powstrzymać rosnącą potęgę gospodarczą i militarną Chin.

Biden starał się podkreślić, że jego prezydentura oznacza krok od polityki „America First” za prezydenta Donalda Trumpa, która traktuje relacje, szczególnie w Ameryce Łacińskiej, jako bardziej życzliwe. Starał się wzmocnić więzi z krajami, które podzielają amerykańskie wartości.

Może to być jednak trudne kryterium. Biden zorganizował na przykład „Szczyt na rzecz Demokracji” w grudniu, ale zaprosił do tego niektóre kraje, takie jak Pakistan i Filipiny Wydawało się, że ledwie się kwalifikuje.

Stany Zjednoczone są gospodarzem Szczytu Ameryk po raz pierwszy od jego powstania w 1994 roku i jako kraj goszczący mają duże pole manewru, by pokonać oficjalnych zaproszonych. Szczyt obnażył jednak różnice regionalne i napięcia dwustronne.

Wielu przywódców latynoamerykańskich zdecydowało się już nie uczestniczyć, w tym ci z Gwatemala oraz Honduras, kraje Północnego Trójkąta, które znajdowały się w centrum wysiłków administracji mających na celu powstrzymanie nielegalnej imigracji. Honduras wysyła delegację na niższy szczebel, by zaprotestować przeciwko wykluczeniu.

Jean-Pierre zapowiedział, że na szczycie będzie reprezentowanych 68 delegacji i co najmniej 23 szefów rządów, co pozwoli uczestnikom na podjęcie rozmów na tematy o znaczeniu regionalnym. „Nasza frekwencja będzie na równi z tym, co mieliśmy w przeszłości” – powiedziała. „Tak, będziemy mieli te dwa kraje, które nie wezmą udziału, ale [Biden] Uważa, że ​​musi trzymać się swoich zasad”.

READ  Amerykańskie myśliwce F-22 przybywają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich po atakach Huti

Jednak decyzja o niezaproszeniu autorytarnego triumwiratu otworzyła Stany Zjednoczone na krytykę krajów określanych jako totalitarne państwa pariasów.

Biden potępia wybór „mumii” w Nikaragui

Prezydent Chile Gabriel Borek powiedział w poniedziałek, że chociaż nigdy nie przestanie używać swojego głosu do „obrony praw człowieka”, wykluczenie przez Stany Zjednoczone Nikaragui, Kuby i Wenezueli „nie było właściwą ścieżką”.

„Uważamy, że to błąd i powiemy to podczas szczytu” – powiedział dziennikarzom w Ottawie na konferencji prasowej z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Dodał, że ta pogarda może przynieść odwrotny skutek, pozwalając wykluczonym przywódcom cytować ją jako dowód wrogości USA. „Kiedy Stany Zjednoczone twierdzą, że wykluczają niektóre kraje ze szczytu, w rzeczywistości wzmacnia to stanowisko, jakie te inne kraje zajmują we własnych krajach” – powiedział Borek.

Trudeau dodał, że „bardzo ważne jest, abyśmy mieli możliwość nawiązania kontaktu z naszymi partnerami z półkuli – niektórymi podobnie myślącymi, innymi mniej podobnie myślącymi”. Nie powiedział wprost, czy zgadza się z wykluczeniem trzech krajów, ale zauważył, że Ottawa ma od dawna podejście do Kuby, które różni się od podejścia Waszyngtonu.

Na środowej konferencji prasowej Jean-Pierre stanął przed pytaniami, dlaczego Stany Zjednoczone nadal prowadzą interesy z bogatą w ropę Arabią Saudyjską, której książę koronny jest oskarżony o bycie architektem morderstwa i rozczłonkowania dziennikarza Washington Post Jamala Khashoggi w 2018 roku. dysydenci był zły Z doniesieniami, że Biden planuje podróż prezydencką do Arabii Saudyjskiej bez żądania odpowiedzialności za morderstwo Khashoggiego lub poprawę praw człowieka.

W marcu Biały Dom Biden wysłał delegację w celu omówienia sankcji energetycznych z Wenezuelą, innym krajem z dużymi rezerwami ropy naftowej. Spotkanie odbyło się kilka tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę, ponieważ administracja starała się złagodzić polityczne i gospodarcze skutki gwałtownego wzrostu ceny gazu. Reżim prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro Międzynarodowy sąd karny prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości.

READ  Rosjanie rozmawiają o zabijaniu cywilów podczas przechwytywania radia niemieckiego wywiadu

Senator Robert Menendez (DNJ), przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, powiedział, że jest zadowolony, że administracja wyklucza „tyrańskich bandytów”, ale że nieobecność Lopeza Obradora „niestety utrudni wysiłki na rzecz dalszej reformy stosunków i współpracy kwestie związane z dobrobytem naszych dwóch krajów”.

Prezydent Meksyku oferuje wyborcom szansę na usunięcie go

Lopez oskarżył Obradora o to, że zdecydował się stanąć „z tyranami i tyranami nad reprezentowaniem interesów narodu meksykańskiego na szczycie ze swoimi partnerami z całej półkuli”.

Ale Jean-Pierre podkreślił, że stosunki USA z Meksykiem nie uległy zmianie, mówiąc: „Postrzegamy ich jako przyjaciół”.

Amanda Coletta przyczyniła się do powstania tego raportu.