19 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Poznaj działaczy walczących z miejskim smogiem węglowym w Polsce

Polska produkuje i zużywa lwią część węgla wykorzystywanego przez UE do ogrzania się w zimie. Po spożyciu węgiel tworzy chmury cząstek zawierających substancje potencjalnie rakotwórcze, takie jak benzopiren, które zatykają płuca.

Wściekła i zaniepokojona dobrem swoich dzieci Anna Dwarkowska zjednoczyła innych młodych rodziców, takich jak ona, w kampanii uświadamiającej smog. „Zdecydowaliśmy się wyjechać [Kraków]Albo staramy się walczyć o nasze powietrze” – mówi.

Dlaczego to napisaliśmy?

Skoncentrowana historia

Polska była historycznie dużym producentem i konsumentem węgla opałowego do użytku domowego. Zaniepokojony powstającym smogiem, jeden z mieszkańców przyłączył się do słupów, aby zmniejszyć zużycie paliwa.

Ich wysiłki doprowadziły do ​​powstania Polskiego Alarmu Smoke, ogólnokrajowego ruchu, który zapoczątkował nowe inicjatywy na rzecz czystszego powietrza i zmienił myślenie w najbardziej zależnych od węgla i zanieczyszczonych krajach Europy. I pomógł uczynić Kraków pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło zakaz ogrzewania węglem.

„Anna zmusiła administrację publiczną w Krakowie do ustalenia nowych przepisów prawnych związanych z celami czystego powietrza” – mówi Maciej Fijak, radny dzielnicy krakowskiej. Projekt Smoke Alert to „najbardziej udana historia działań polskiego społeczeństwa obywatelskiego”.

Jak wielu krakowian, Anna Dwarkowska nigdy nie kwestionowała smogu.

Każdej zimy drugie co do wielkości miasto w Polsce spowija gęsta, pomarańczowa mgła. Ale ona postrzegała to jako część sezonu. Nikt nie powiedział o tym nic niezwykłego.

Jednak w 2012 roku mąż pani Dwarakowskiej, ekonomista zajmujący się ochroną środowiska, pokazał jej artykuł naukowy, który nią wstrząsnął. Stwierdzono, że Kraków jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Unii Europejskiej. Jeszcze bardziej szokujące, jak mówi, jest winna. Zanieczyszczenia nie pochodzą z samochodów czy przemysłu, ale z polskiego przyzwyczajenia: ogrzewania domów węglem.

Dlaczego to napisaliśmy?

Skoncentrowana historia

Polska była w przeszłości dużym producentem i konsumentem węgla opałowego do domów. Zaniepokojony powstającym smogiem, jeden z mieszkańców przyłączył się do słupów, aby zmniejszyć zużycie paliwa.

Polska produkuje i zużywa lwią część węgla wykorzystywanego przez UE do ogrzewania zimą – 80%. A po spożyciu zatyka płuca i chmury cząstek zawierających potencjalne czynniki rakotwórcze, takie jak benzopiren, czyniąc z Polski kraj UE o najwyższych kosztach zdrowotnych związanych z węglem. Według kilku grup badawczych zajmujących się czystym powietrzem, w tym Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego w Lozannie w Szwajcarii, w rezultacie setki krakowian zmarło przedwcześnie.

Wściekła i zaniepokojona dobrem swoich dzieci pani M. Dvorakowska zmobilizowała innych młodych rodziców, takich jak ona, do kampanii uświadamiającej smog. „Zdecydowaliśmy, że albo opuścimy miasto, albo będziemy walczyć o nasze powietrze” – mówi. Ich wysiłki doprowadziły do ​​powstania Poland Smoke Alert, ogólnokrajowego ruchu, który zmienił myślenie o czystym powietrzu i myślenie w jednym z najbardziej zależnych od węgla i zanieczyszczonych krajów Europy. I pomógł uczynić Kraków pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło zakaz ogrzewania węglem.

Dzięki wysiłkom Anny Dvorakowskiej powstał Polski Czujnik Dymu.

„Anna zmusiła administrację publiczną w Krakowie do ustalenia nowych przepisów prawnych związanych z celami czystego powietrza” – mówi Maciej Fijak, radny dzielnicy krakowskiej. Projekt Smoke Alert to „najbardziej udana historia działań polskiego społeczeństwa obywatelskiego”.

„Alarm dymny”

Do 2012 roku pani Dvorakowska była nauczycielką języka angielskiego i tłumaczką specjalizującą się w tematyce ochrony środowiska. Jednak narażenie na smog, który sam sobie stworzył, zmieniło jego kurs w kierunku aktywizmu na rzecz ochrony środowiska.