8 grudnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Poparcie dla polskiego rządu spadło do rekordowo niskiego poziomu, ponieważ sondaże pokazują, że społeczeństwo obwinia zamrożone fundusze unijne

W regularnym sondażu przeprowadzonym przez państwową firmę badawczą CBOS poparcie dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego spadło do rekordowo niskiego poziomu 26%. Ustalenia pojawiają się na rok przed bezprecedensową trzecią kadencją jego partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Tymczasem z dwóch kolejnych sondaży wynika, że ​​większość Polaków za zamrożenie polskich funduszy europejskich obarcza winą rząd, a nie Unię Europejską. Inny wskazuje, że poparcie dla głównej opozycji Sojuszu Obywatelskiego (KO) wyprzedziło PiS, choć większość sondaży wskazuje na przewagę PiS.

W najnowszym sondażu CBOS stwierdził, że podczas gdy jedna czwarta zwolenników rządu Morawieckiego deklaruje poparcie, prawie połowa (47%) określiła się jako przeciwna, najwyższy poziom w historii.

Poparcie dla rządu generalnie spada od początku 2020 roku. Na początku tego roku jego notowania na krótko wzrosły w wyniku ostrej reakcji na agresję Rosji na Ukrainę. Jednak spadek został wznowiony latem.

Oprócz oceny poparcia lub sprzeciwu wobec rządu CBOS pytał również respondentów, czy mają dobrą lub złą opinię o jego działaniach. Ponad połowa (56%) stwierdziła, że ​​ma negatywną opinię, a prawie jedna trzecia (32%) ma pozytywną opinię.

Tymczasem inflacja jest na najwyższym poziomie od 25 lat i wśród wielu Kryzys energetyczny62% powiedziało CBOS, że uważa, iż polityka gospodarcza rządu nie stwarza szansy na poprawę sytuacji, a 28% uważa, że ​​tak.

Sejm uchwalił kontrolę cen węgla i energii elektrycznej

Dalsze obawy gospodarcze wzbudziło potwierdzenie w zeszłym tygodniu, że Komisja Europejska nie jest sama Około 36 miliardów euro w polskim funduszu naprawy pandemii zostało zamrożonych O obawach dotyczących praworządności, ale także Zatrzymał kolejne miliardy w funduszach konsolidacyjnych Z tego samego powodu.

READ  W Polsce zaginęło trzech marokańskich piłkarzy

Chociaż PiS przekonuje, że takie obawy są bezpodstawne i Bruksela oskarżyła fundusz o wykorzystywanie go jako narzędzia politycznego Aby wymusić zmianę rządu w Polsce, dwa nowe sondaże pokazują, że polska opinia publiczna nie jest przekonana do takich roszczeń.

Po pierwsze, poprzez badania SW Rzeczpospolita, został zapytany, kto był przede wszystkim odpowiedzialny za blokowanie finansów Polski przez UE. Większość (60,5%) stwierdziła, że ​​to wina rządu, a tylko 9,5% obwinia Komisję Europejską. Kolejne 8,6% wskazało na opozycję, a 6,1% obwiniało Niemcy.

Po drugie, United Surveys for Virtual Poland pyta: „Czy polityka rządu PiS w stosunkach z UE i spór o ustawodawstwo uniemożliwi Polsce otrzymywanie pieniędzy z UE?”

Prawie trzy czwarte (72,2%) zgodziło się, że może, a mniej niż jedna czwarta (23,4%) jest przeciwnego zdania. Nawet wśród tych, którzy identyfikowali się jako zwolennicy obozu rządzącego, 43% uważało, że jego polityka może się nie opłacać, podczas gdy 55% się z tym nie zgadzało.

Tymczasem nowy sondaż Kantaru Poparcie Partii Publicznej pokazuje, że 31% opinii publicznej głosuje na centrowe KO i 28% na narodowo-konserwatywne PiS. To już drugi raz w tym roku, kiedy jakikolwiek sondaż wykazał największą partię opozycyjną przed partią rządzącą.

Jednak inne sondaże konsekwentnie stawiają PiS przed KO. Według średniomiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez serwis ewybory.eu, PiS miał w październiku poparcie 33,1% (spadek z 33,7% w poprzednim miesiącu), a KO 27,9% (wzrost z 26,7%).

READ  Pamiętajcie o Ukraińcach w schronach – mówi Papież; Dzięki Polsce za pomoc uchodźcom

Za nimi plasuje się Polska Centralna 2050 (Polska 2050), która wynosi średnio 12,2%; Lewica (Levica) 8,2%; Konfederacja Skrajnie Prawicowa (Konfederacja) 5,8%; oraz Polskiej Partii Ludowej Agrarnej (PSL) na poziomie 5,3%.

Miesięczne średnie głosowania na partie polityczne (źródło: ewybory.eu)

Według ewybory.eu centrowa i lewicowa opozycja KO, Lewica, Polska 2050 i PSL otrzymają łącznie 53,7% głosów. Portal oblicza, że ​​opozycja zdobędzie 247 mandatów w Sejmie, niższej izbie 460-miejscowego parlamentu.

W ostatnich miesiącach wśród partii opozycyjnych toczyła się debata na temat najlepszej formacji do podejścia do wyborów parlamentarnych jesienią 2023 roku.

O zmierzchu Od dawna zepchnięty do jednej, zjednoczonej opozycji do zrobienia Stań na wspólnym bilecieInni liderzy Mówią wsparcie Dwie lub trzy odrębne partie opozycyjne próbują utworzyć po wyborach rząd koalicyjny.

Polscy liderzy opozycji spotykają się na pokaz jedności

Główne źródło obrazu: Chrześcijański Mag/KPRM (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)