9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polskie miasta i parki narodowe Sylwester bez petard

Wiele polskich miast i parków narodowych zaapelowało do mieszkańców i turystów o powstrzymanie się od odpalania fajerwerków w sylwestrową noc, by chronić zwierzęta domowe i nie budzić dzikich zwierząt ze snu zimowego.

Tatrzański Park Narodowy, w którym znajduje się popularne schronisko górskie Jakobane, oraz Park Narodowy Bissadi na południowym wschodzie wymagają ochrony dzikich zwierząt, które hibernują w swoich lasach.

„Hałas powoduje, że zwierzęta doświadczają skrajnego przerażenia i ataków paniki, które są niebezpieczne dla ich zdrowia i życia” – powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Simone Ziobrowski. „To było zanim zwierzęta się przestraszyły [by noises]itp neemPodczas ucieczki dochodziło do śmiertelnych wypadków.

Jakobane jest popularnym miejscem, w którym biesiadnicy witają Nowy Rok, a także gości polską telewizję państwową. Koncert noworoczny. Eksplodujące petardy, które powodują hałas, który przeszkadza zwierzętom i zagrażają ptakom, są zabronione w mieście i nie będzie oficjalnych fajerwerków.

„Zachęcamy wszystkich mieszkańców i turystów do powstrzymania się od używania fajerwerków, rac i innych środków pirotechnicznych w trosce o bezpieczeństwo i zwierzęta w mieście i Tatrzańskim Parku Narodowym” – czytamy w oświadczeniu władz miasta.

Podczas obchodów w 2018 roku niedźwiedź wstał i zaczął błąkać się po lesie – poinformowało Radio Esca. Nie mógł znaleźć pożywienia, stracił dużo energii i nie przeżył zimy.

W ramach promocji swojej corocznej akcji Tatrzański Park Narodowy zaprasza artystów do zaprojektowania plakatów z głównym hasłem inicjatywy „Nie używaj petard w Nowy Rok”.Strzelałeś w Sylwestra) tegoroczna grafika przedstawiająca świstaka w szlafmycy i krzyczącego przez megafon jest autorstwa polskiego ilustratora Aleksandra Czudżak.

Podobny apel „w imieniu zwierząt” wystosował Bieszczadzki Park Narodowy.

„Hałas i wybuchy petard powodują ogromny stres u zwierząt dzikich i domowych. Powitajmy Nowy Rok z szacunkiem dla wszystkich mieszkańców naszej planety” – napisali w poście na Facebooku.

READ  Najlepszy polski artysta zmierzy się z przeszłością Holokaustu na wystawie w Muzeum Żydowskim

Miasta takie jak Warszawa czy Łódź proszą mieszkańców o przywitanie Nowego Roku bez pirotechniki.

„Zdajemy sobie sprawę z wielu negatywnych skutków fajerwerków, dlatego zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji „Zakaz fajerwerków w Nowy Rok”. Fajerwerki uszczęśliwiają nas – ludzi – ale ta chwila szczęścia nie jest tego warta – powiedział Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi, cytowany przez regionalny serwis informacyjny Lodz.pl.

Warszawa w obliczu kryzysu energetycznego i uporczywie wysokiej inflacji całkowicie zrezygnowała z organizacji obchodów Nowego Roku. Śladami Wrocławia.

Polskie miasto odwołuje obchody Nowego Roku i wyłącza oświetlenie świąteczne z powodu niebotycznych kosztów energii

W tym roku warszawiakom nic nie dano na sylwestra. „To już taka tradycja, że ​​niestety w czasie pandemii nie odbywają się imprezy sylwestrowe” – powiedziała rzeczniczka urzędu miasta Monika Beuth, cytowana przez prywatną telewizję TVN24. „Mamy kryzys energetyczny, więc ograniczamy wydatki, głównie na rozrywkę”.

Zaznaczył, że tegoroczne głośne eksplozje będą stresować nie tylko zwierzęta, ale także uchodźców z Ukrainy.

„W tym roku fajerwerki i strzelanie w bardzo szczególny sposób wywołają złe interakcje wśród naszych ukraińskich gości. Około 100 000 w Warszawie„Szczególnie chodzi o dzieci” – zauważył.

Polskie miasta i sklepy unikają fajerwerków w sylwestra, aby chronić zwierzęta i środowisko

Główny kredyt fotograficzny: Denis Nakaiseev / Bexels