16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polskie kościoły oferują nocne spowiedzi przed Wielkanocą za pośrednictwem aplikacji mobilnej

Ponad 200 kościołów w całej Polsce spowiada się późną nocą przed Wielkanocą w ramach corocznych starań, aby spowiadać zapracowanych katolików. Wydarzenie, znane jako Noc Konfesjonałów, wkracza już po raz trzynasty.

W tym roku parafianie mogą uzyskać dostęp do specjalnej strony internetowej i aplikacji na smartfony, która pozwala im dowiedzieć się, które kościoły oferują nocne spowiedzi, nagrać spowiedź i znaleźć szybką trasę do każdego kościoła z ich lokalizacji.

Cyfrowe narzędzia dostarczają również informacji o wymaganiach udanej spowiedzi, cyfrowy modlitewnik oraz dostępne do pobrania nagranie audio Recytacji Sumienia przez jezuitę ks. Jacka Prusaka.

„Noc spowiedzi to swoista inicjacja dialogu ze współczesną kulturą i zabieganym trybem życia” – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI) koordynator wydarzenia Kreskors Adamski. „Stąd pomysł otwierania kościołów w nocy, kościoły są jedynym wolnym miejscem duchowego pojednania z Bogiem”.

Adamski wyjaśnił również, w jaki sposób inicjatywa skierowana jest do katolików wracających do domu na święta wielkanocne, często z zagranicy, którzy mogą nie mieć możliwości uczestniczenia w sakramencie pokuty i pojednania.

W tym roku co najmniej 213 kościołów uczestniczy w nocnych konfesjonałach, a wiele oferuje spowiedź od 18:00 do północy. Prawie 160 kościołów jest otwartych do północy w Wielki Piątek.

Również polskie parafie za granicą regularnie uczestniczą w nocnych spowiedziach, włączając się w tegoroczną akcję do kościoła Matki Bożej Polki w Lancaster w Wielkiej Brytanii. W poprzednich latach do akcji włączyły się polskie parafie w Ameryce, Szwajcarii i Francji.

Noc Konfesjonałów po raz pierwszy zorganizowano w Szczecinie w kwietniu 2010 roku dla uczczenia piątej rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II. W tym czasie duchowni w trzech lokalnych kościołach spowiadali przez całą noc, aż do godziny 6 rano.

Od tego czasu co roku w inicjatywie bierze udział kilkaset kościołów. Wyjątki zdarzały się, gdy wydarzenie zostało odwołane w 2020 r. z powodu pandemii Covid-19 oraz w 2021 r., kiedy tylko w 66 kościołach obowiązywały środki dystansowania społecznego i zdrowia publicznego.

Polska jest jednym z najbardziej religijnych krajów w Europie, z ponad 90% populacji oficjalnie sklasyfikowanej jako katolicy. Jednak w ostatnich latach nastąpił dramatyczny spadek frekwencji w kościołach, z 37% do 28% w latach 2019-2021.

Źródło głównego obrazu: CottonPro Studio / pexels.com