15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polskie Inovo pozyskuje 100 mln euro trzeciej rundy finansowania dla startupów z Europy Środkowo-Wschodniej

Warszawska firma Inovo VC pozyskała swój trzeci fundusz z celem o wartości 100 mln euro na inwestycje w start-upy z Europy Środkowo-Wschodniej.

To największy fundusz, jaki kiedykolwiek zebrał inwestor o nazwie Inovo Venture Partners. To sprawia, że ​​Innovo jest pierwszym VC w kraju, który pozyskał swój trzeci fundusz, co jest oznaką młodego ekosystemu startupowego w regionie. dojrzewa. Pozyskanie trzeciego funduszu jest często uważane za kamień milowy dla firm VC, biorąc pod uwagę, jak trudne może być osiągnięcie sukcesu

– Naszym planem jest znalezienie wielu nowych, bardzo dużych firm technologicznych, które wyrosną z tego regionu – mówi Sifted Michał Rokosz, jeden z trzech partnerów Inovo VC.

„Szukamy firm, których przychody sięgają setek milionów dolarów. Zakłada się, że firmy te od pierwszego dnia mogą wejść na rynki globalne lub przynajmniej europejskie” – dodaje, dodając, że firma poszukuje założycieli, którzy chcą przenieść swoją działalność do USA.

VC planuje wykorzystać swoje nowe finansowanie do oferowania rund od pre-seed do Serii B Pierwsze bilety kosztują od 500 tys. do 4 mln euro, łącznie dla 20-30 firm.

Ponad połowa kapitału została już zaangażowana w LP Znane postacie polskiej sceny technologicznej: Rafał Brzoska, Prezes Zarządu firmy logistycznej InPost; Damian Zapłata, prezes internetowego sklepu obuwniczego eobuwie.pl; I Rodzina Wałachów jest założycielami firmy medycznej Walmark. Inwestorzy instytucjonalni muszą uzupełnić kapitał do końca roku.

Skoncentruj się na szerszym obszarze

Podczas gdy dwa pierwsze fundusze VC były w większości skoncentrowane na Polsce, teraz firma chce szukać startupów w całym regionie. Planuje zainwestować 60% kapitału w Polsce, a resztę w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

„Potrzeby i problemy startupów są podobne w całym CEE” – mówi Tomasz Świeboda, inny partner w VC. „Mamy możliwości robienia rzeczy w ten sam sposób z firmami z Czech, Rumunii i Ukrainy”.

„Naszą wyjątkową cechą jest to, że znamy i rozumiemy kontekst regionalny, znamy wszystkich ludzi i wierzymy, że należymy do tego miejsca” – mówi Maciej Małysz, trzeci partner. „W tym samym czasie wnosimy wiedzę, byliśmy w tych firmach, które rozwinęły się w Ameryce i pozyskały tam fundusze”.

Poprzednie fundusze Inovo zainwestowały 45 milionów euro w niektóre z najpopularniejszych start-upów w regionie, w tym Buxi. Rynek usług kosmetycznych, Baghelp, producent spersonalizowanych opakowań, Zowie, samouczący się chatbot AI automatyzujący obsługę klienta oraz Archbee, narzędzie do współpracy programistów.

Łącznie VC ma w swoim portfelu ponad 30 spółek – a sześć z nich ma już wycenę powyżej 100 mln euro. A16z, który stanowi dwie trzecie portfela, zebrał kolejne rundy z czołowymi międzynarodowymi VC, w tym Gradient Ventures Google, Insight Partners, Point Nine i Tiger Global Management.

Rogos mówi, że ich nowe finansowanie to dobra wiadomość dla całego regionalnego ekosystemu startupów – znak, że rynek dojrzewa. „Myślę, że więcej funduszy to zrobi” – mówi.

Polskie inwestycje VC wzrosną ponad 22-krotnie od 2018 do 2021 roku, osiągając w ubiegłym roku łączną wartość 792 mln euro, wynika z raportów państwowego funduszu PFR Ventures. Łączna wartość inwestycji VC w Polsce w pierwszym półroczu wyniosła 448 mln euro, przy 93 transakcjach z udziałem 111 funduszy.

„Rynek w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest nieco młodszy, ale podąża za tym samym trendem” – mówi Rokos. „Te nowe fundusze pokazują, że istnieje zwrot z inwestycji i że inwestorzy chcą dalej inwestować. VC w regionie. Pokazuje, że to działa.

Josiah Vanat jest korespondentem CIFTED na Europę Środkowo-Wschodnią z siedzibą w Warszawie. Ona tweetuje z @ZOSIAWANAT