24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski sąd uniewinnił oskarżonego w sprawie o obalenie posągu księdza

Polski sąd uniewinnił oskarżonego w sprawie o obalenie posągu księdza

WARSZAWA, Polska (AP) — Sąd Okręgowy w Gdańsku w poniedziałek uniewinnił trzech mężczyzn, którzy w 2019 r. obalili pomnik zmarłego księdza podejrzanego o wykorzystywanie seksualne nieletnich, co jest symbolicznym momentem w rozrachunku z nadużyciami duchownych w tradycyjnie katolickim kraju.

Ksiądz Henryk Jankowski, zmarły w 2010 roku, zyskał rozgłos w latach 80., wspierając prodemokratyczny Ruch Solidarności i jego lidera Lecha Wałęsę w walce z reżimem komunistycznym w Polsce.

Gdy po jego śmierci pojawiły się dowody na rzekome znęcanie się nad chłopcami i dziewczętami, władze początkowo odmówiły usunięcia pomnika ku czci go, więc trzej aktywiści postanowili działać.

Trzy osoby – Konrad Gorzeniowski, Rafał Sucek i Michał Wojciech – wykonały ją pewnej nocy w lutym 2019 roku. Następnie wezwali policję, aby się zgłosić i wydali oświadczenie wyjaśniające, że działali dla dobra społeczeństwa.

Oskarżyli Kościół o „formalny współudział w złu, jakie Henryk Jankowski wyrządził ludowi”, a urzędnikom państwowym o przymykanie oka na problem.

Stoczniowcy ponownie zainstalowali posąg, zanim członkowie rady miejskiej zagłosowali za usunięciem posągu i usunięciem jego imienia z placu, na którym stał.

W ubiegłym roku sąd niższej instancji uznał trzech działaczy za winnych zbezczeszczenia i zniszczenia pomnika, ale zrezygnował z nakładania kar ze względu na „niską szkodliwość społeczną ustawy”. W poniedziałek wyższy wyrok uniewinnił trio w apelacji i wyrok był ostateczny.

Jeden z mężczyzn, Wojcieszczuk, powiedział, że z zadowoleniem przyjął zakończenie śledztwa i fakt, że posągu już nie ma – co oznacza, że ​​ofiary księdza będą musiały przez niego ponownie przejść.

Nie uważał jednak tej decyzji za całkowite zwycięstwo, ponieważ proces, w którym nie pozwolono mu zeznawać, nie skłonił do szerszej publicznej relacji o nadużyciach duchownych, o które zabiegał on i dwaj inni.

Skontrastował brak szerszej debaty w Polsce z reakcją Anglii na obalenie pomnika handlarza niewolnikami Edwarda Colstona w 2020 roku, wydarzenia, które przywitano z radością i debatą na temat dziedzictwa rasizmu.

READ  Szymon Marciniak: Sędzia finałowy Ligi Mistrzów trwa w Polsce po tym, jak przeprosił za pojawienie się na imprezie zorganizowanej przez lidera twardej partii nacjonalistycznej.

„Ta debata odbyła się w Anglii, a nie w Polsce” – powiedział agencji Associated Press. „To mały krok naprzód, ale nie zmienia świata tak, jak powinien”.