22 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski rząd odrzucił twierdzenia opozycji, że więziony ksiądz był torturowany

Minister spraw wewnętrznych Polski odrzucił twierdzenia opozycji, że ksiądz zatrzymany na początku tego roku pod zarzutem korupcji za poprzedniego rządu był torturowany. Służba Więzienna zaapelowała do polityków i mediów o zaprzestanie „rozpowszechniania fałszywych informacji”.

Opozycja upiera się jednak, że nie wierzy w zarzuty stosowania tortur przez księdza Michała Olszewskiego i jego prawników. Wezwali organizacje międzynarodowe, w tym Komitet ONZ przeciwko Torturom i Amnesty International, do zbadania tej sprawy.

Olszewski został zatrzymany w marcu w ramach śledztwa w sprawie rzekomej korupcji w finansowaniu Ministerstwa Sprawiedliwości byłego narodowo-konserwatywnego rządu PiS. W wyniku tego samego śledztwa prokuratorzy postawili akt oskarżenia dwóm byłym wiceministrom sprawiedliwości.

Sprawa Olszewskiego dotyczy nieprawidłowości w podziale i wydatkowaniu pieniędzy, które jego fundacja otrzymała na budowę ośrodka pomocy ofiarom przestępstw. Media podały, że Olszewski był przyjacielem Zbigniewa Ziobry, który był ministrem sprawiedliwości w rządzie PiS. Wkrótce po tym, jak warszawski sąd rejonowy zatwierdził przedłużenie aresztu Olszewskiego, obaj zaprzeczyli w jakimkolwiek tygodniu. SerowyKonserwatywny tygodnik informacyjny opublikował list, w którym ksiądz zarzucał funkcjonariuszom więzienia złe traktowanie.

Powiedział, że przez pierwsze dwa tygodnie był przetrzymywany w „norze”, gdzie przez cały dzień był skuty kajdankami, a na noc w jego celi pozostawiono włączone światło.

Olszewski powiedział także, że kiedy po raz pierwszy umieszczono go w celi, odmówiono mu jedzenia i wody. „Poprosiłem o pół butelki wody z kranu” – powiedział ksiądz, dodając, że później strażnicy kazali mu zabrać tę samą butelkę do toalety.

Wkrótce po opublikowaniu listu jeden z prawników księdza potwierdził jego autentyczność, twierdząc, że Olszewski przez pierwsze 60 godzin pobytu w więzieniu nie miał nic do jedzenia. Inny prawnik powiedział, że Olszewski w czasie odbywania kary schudł do tej pory 15 kg.

Przepraszam, że przeszkadzam w czytaniu. Kontynuacja artykułu poniżej.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

W odpowiedzi na zarzuty Rzecznik Praw Człowieka Marcin Więcek poinformował, że jego biuro wszczęło śledztwo.

Tymczasem politycy powiązanej z PiS partii Suwerenna Polska Ziobry zapowiedzieli złożenie wniosków do Komitetu ONZ Przeciwko Torturom, Amnesty International i Fundacji Helsińskiej o zbadanie tej sprawy.

Lider PiS Jarosław Kaczyński odniósł się do brutalnych represji, gdy część Polski znajdowała się pod zaborem rosyjskim, zarzucając władzom stosowanie „metod tortur z czasów carskich”.

Powiedział, że rząd „próbuje zastraszyć i zastraszyć społeczeństwo, zwłaszcza organizacje takie jak Kościół, które są niebezpieczne z jego punktu widzenia”.

Rząd jednak odrzucił te żądania. W poniedziałek premier Donald Tusk nazwał je „tak absurdalnymi, że nawet nie chcę ich komentować”. Powiedział jednak, że zwrócił się do prokuratora generalnego o „wyjaśnienie szczegółów tej sprawy”, biorąc pod uwagę powagę zarzutów.

W środę nadzorujący służbę więzienną minister spraw wewnętrznych Tomasz Simoniak w podobny sposób powiedział Polsat News, że zarzuty są „absurdalne” i „głupie”.

Zauważając, że zarzuty postawiono pod koniec czerwca, długo po rozpoczęciu tortur w marcu, Simoniak zapytał: „Jak można mówić trzy miesiące później, że ktoś był torturowany? Ksiądz nie powiedział prawnikowi ani rodzinie?”

Departament Więziennictwa wydał w środę oświadczenie, w którym wezwał polityków i dziennikarzy, aby „zaprzestali powtarzania fałszywych informacji pod adresem Michała Olszewskiego na temat rzekomych tortur przez funkcjonariuszy więzienia”.

Stwierdzono, że otrzymano setki e-maili i telefonów z pogróżkami pod adresem funkcjonariuszy więzienia. Departament Więziennictwa opublikował przykłady trzech takich e-maili.

We wcześniejszym raporcie odnotowali również, że Olszewski „nie złożył żadnej skargi do Departamentu Więziennictwa w związku z jego przetrzymywaniem lub traktowaniem przez władze”. Helsińska Fundacja Praw Człowieka stwierdziła, że ​​nie otrzymała żadnych wniosków od Olszewskiego ani jego prawników.

Główny autor obrazu: Ryszard Marszałek/X