22 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski przywódca na Chanuce dziękuje Żydom za pomoc Ukraińcom

WARSZAWA, Polska (AP) – prezydent Polski przewodniczył obchodom Chanuki w poniedziałek, podczas których społeczności żydowskie w Polsce i na całym świecie złożyły hołd pomocy, jakiej udzieliły ukraińskim uchodźcom w tym roku.

Polska graniczy z Ukrainą od zachodu i przyjęła miliony uchodźców. Społeczność żydowska w Polsce jest aktywna w organizowaniu dla nich mieszkań, wyżywienia, edukacji i innych form pomocy.

Prezydent Andrej Duda powiedział, że jest wdzięczny za to, co zrobiła społeczność żydowska, jako „patron tej ziemi”.

„Dziękuję bardzo za przyjęcie naszych gości, przybyszów z Ukrainy, do waszych wspólnot, do waszych domów, na wasze modlitwy” – powiedział Duda zgromadzonym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Zauważył, że społeczność żydowska pomogła obu ukraińskim Żydom i nie-Żydów.

Chanuka, święto światła, celebruje światło pokonujące ciemność, potężny symbol cierpienia Ukraińców. Wśród rosyjskich ataków na ich infrastrukturę energetyczną w ciemności i zimnie.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że nadszedł czas, aby pamiętać o tych, którzy nie mają światła.

„W przyszłym roku, w następną Chanukę, modlimy się, aby także na Ukrainie zabłysło światło”.

Polska była kiedyś domem dla ponad 3,3-milionowej społeczności żydowskiej. Większość z nich została zabita przez wojska niemieckie, które najechały i okupowały Polskę podczas II wojny światowej.

„Wiemy, jak to jest być uchodźcą, wiemy, jak to jest uciekać przed śmiercią” – powiedział Schudrich agencji Associated Press przed czuwaniem przy świecach.

Dziś społeczność żydowska w Polsce rośnie, ale pozostaje niewielka. Jej wysiłki na rzecz pomocy uchodźcom otrzymały fundusze z zagranicy, w szczególności z Federacji Żydowskich Ameryki Północnej, które zebrały ponad 84 miliony dolarów na pomoc Ukraińcom. Dotknięty wojną.

Prezes organizacji, Eric Fingerhut, powiedział AP, że symbol świecącego światła w ciemności jest teraz odpowiedni dla Ukrainy, biorąc pod uwagę „celowe wysiłki Rosjan i ich działania militarne mające na celu zaciemnienie kraju poprzez wyłączenie świateł i zasilania. „

READ  Zaki naciskał na odmowę Bidena wysłania polskich odrzutowców na Ukrainę