Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
WARSZAWA, 26 maja (Reuters) – W czwartek polski parlament przegłosował projekt ustawy, która zastąpiłaby konkurencyjną izbę dyscyplinarną dla sędziów, otwierając drogę do otrzymania miliardowych środków na amortyzację COVID-19 z Brukseli.
Ponad 35 mld euro dotacji i tanich kredytów zostało wstrzymanych z powodu kontrowersji wokół praworządności, ale Warszawa jest teraz gotowa wycofać pieniądze po uzgodnieniu z Komisją Europejską w sprawie deregulacji.
Wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovsky zatwierdził we wtorek polski krajowy plan naprawy, który jest potrzebny do ograniczenia prania brudnych pieniędzy.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen ma odwiedzić Warszawę 2 czerwca.
Niemniej jednak krytycy rządzących nacjonalistów w Polsce twierdzą, że projekt ustawy o reformie sądownictwa, opracowany przez sojusznika rządu, prezydenta Andrzeja Dudę, nie posunął się wystarczająco daleko, aby zapewnić, że sędziowie nie będą poddawani naciskom politycznym.
Polska koalicja rządząca jest podzielona w kwestii sposobu wdrożenia reformy, a najmłodszy partner rządu, arcykonserwatywna Zjednoczona Polska Partia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, twierdzi, że może zablokować sądownictwo wbrew planom bezstronnego procesu sędziów.
W ostatecznej wersji projektu bezstronnego testu nie można uchylić w przypadku wydania wyroku.
„Ostateczna wersja ustawy uchwalona w Sądzie Najwyższym uwzględnia wszystkie najważniejsze zapisy Planu Zjednoczonej Polski” – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości i poseł na Sejm RP Sebastian Galetta.
Unia Europejska (UE) zapowiedziała, że wdroży orzeczenie warszawskiego panelu Sądu Najwyższego, zgodnie z którym sala powinna zostać rozebrana, aby otrzymać dofinansowanie. Sąd Najwyższy nałożył na Polskę 1 mln euro dziennie za niedopełnienie tego obowiązku.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Raport Alana Charlischa; Edytowanie przez Leslie Adler
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35