WARSZAWA, 3 października (Reuters) – Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do Niemiec w sprawie reparacji wojennych za II wojnę światową, powiedział w poniedziałek, formalizując wniosek Polski o reparacje przed wizytą szefa dyplomacji w Berlinie.
Ten ruch nastąpił po tym, jak rządzący w Polsce nacjonaliści w zeszłym miesiącu oszacowali, że są winni Niemcom 6,2 biliona złotych (1,26 biliona dolarów). Niemcy, największy partner handlowy Polski, poinformowały, że wszystkie roszczenia finansowe związane z wojną zostały uregulowane.
„(notatka) wyraża stanowisko polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony muszą podjąć natychmiastowe kroki w celu trwałego i skutecznego rozwiązania kwestii agresji i skutków agresji niemieckiej” – powiedział Rao na konferencji prasowej.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział dziennikarzom, że Rao poruszy tę kwestię ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Beierbach podczas wizyty w Warszawie we wtorek.
W czasie wojny zginęło około sześciu milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów, a Warszawa została zrównana z ziemią po powstaniu 1944 roku, w którym zginęło około 200 tysięcy cywilów.
W 1953 roku ówcześni komunistyczni władcy Polski zrezygnowali z wszelkich roszczeń o reparacje wojenne pod naciskiem Związku Radzieckiego, który chciał zwolnić Niemcy Wschodnie z jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Rządzący polscy nacjonaliści Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzą, że umowa jest nieważna, ponieważ Polska nie może wynegocjować uczciwej rekompensaty. Od czasu dojścia do władzy w 2015 r. ożywił wezwania do reparacji i uczynił promowanie cierpień w Polsce w czasie wojny jako centralną część swojego apelu do nacjonalizmu.
Antyniemieckie stanowisko, które PiS często wykorzystywało do mobilizowania swoich wyborców, napięło stosunki z Berlinem.
Niemieckie MSZ nie odpowiedziało od razu na e-mailową prośbę o komentarz.
(1 USD = 4,9260 zł)
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
(Sprawozdawczość Alana Charlisha, Marka Streleckiego, Pawła Florkiewicza i Rihama Alkausa w Berlinie, pisanie Joanny Plusińskiej; Edytowanie przez Toby’ego Chopra, Edytowanie przez Eda Osmond
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35