9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zmienia kurs, przyjmuje niemiecki system obrony powietrznej

Warszawa, Polska — Minister obrony Polski powiedział we wtorek, że jego kraj zaakceptuje system obrony przeciwrakietowej Patriot, który Niemcy zaproponowały do ​​rozmieszczenia w Polsce w zeszłym miesiącu.

Niemiecka oferta została złożona po tym, jak błędny pocisk wylądował w Polsce w pobliżu granicy Ukraina, zabijając dwóch Polaków. Polska i NATO stwierdziły, że uważają, że to ukraiński pocisk został niewypalony, gdy kraj bronił się przed atakiem rakietowym z 15 listopada.

Minister obrony Polski Mariusz Błaszczak początkowo powiedział, że jest „zadowolony” z oferty, ale Jarosław Kaczyński, lider potężnej partii rządzącej w Polsce, powiedział, że uważa, że ​​na Ukrainie należy utrzymać system patriotyczny, a Błaszczak i inni polscy przywódcy poszli w jego ślady. Podatek.

Oferta Niemiec wydawała się zimnym ramieniem ze strony Polski, grożąc powstaniem nowych napięć w stosunkach między dwoma sąsiadami o trudnej historii, ale dziś ważnymi partnerami handlowymi i sojusznikami w NATO.

Błaszczak powiedział we wtorek Świergot Żałował, że Niemcy nie chciały umieścić na Ukrainie organizacji patriotycznej.

„Jestem rozczarowany przyjęciem decyzji o odrzuceniu wsparcia Ukrainy” – napisał. „Umieszczenie Patriotów na Zachodniej Ukrainie zwiększa bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców”.

Niemniej jednak, powiedział, ministerstwa obrony Niemiec i Polski kontynuują „ustalenia dotyczące umieszczenia rakiet w Polsce i podłączenia ich do naszej struktury dowodzenia”.

Niemcy poinformowały, że dostarczony Polsce system Patriot jest częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO i będzie używany wyłącznie na terytorium NATO.

Partia rządząca w Polsce spotkała się z poważną krytyką ze strony polityków i komentatorów, gdy powiedziała, że ​​organizacja powinna udać się na Ukrainę, sugerując, że Polska tego nie chce. Krytycy oskarżyli partię o narażanie bezpieczeństwa kraju poprzez próby podsycania nastrojów antyniemieckich w czasie, gdy na sąsiedniej Ukrainie szaleje wojna.

Ankieta opublikowana w tym tygodniu pokazała, że ​​zwykli Polacy w zdecydowanej większości popierają utrzymanie niemieckich systemów obrony przeciwrakietowej w Polsce, co wzmocniłoby obronę już wzmocnioną przez Polskę i Stany Zjednoczone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego.

READ  Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że naruszono prawo dwóch polskich sędziów do rzetelnego procesu sądowego

Ustawodawca opozycji Pavel Koval powiedział, że przód i tył rządu nie wydają się poważne.

„Jak można poważnie traktować Polskę przy takim rządzie? Bierzemy patriotów – nie – bierzemy…” – napisał na Twitterze po oświadczeniu Błaszczaka. „Ale presja ma sens. Weźmy więc sondaże na niemieckich patriotów. Polska będzie z nimi bezpieczna”.

Gdy Polska przygotowuje się do przyszłorocznych wyborów krajowych, Kaczyński, szef partii Prawo i Sprawiedliwość, zemścił się na Niemcach, gdy spotkał się z wyborcami. W miniony weekend Kaczyński oskarżył Berlin o dążenie do pokojowych środków dla osiągnięcia celów, które „chciał realizować metodami wojskowymi”.

———

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine