5 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wysyła F-16, aby przechwycić rosyjski samolot szpiegowski nad jeziorem NATO

Polskie wojsko zidentyfikowało rosyjski samolot, który przeleciał w poniedziałek nad Morzem Bałtyckim, jako wykonujący „misję rozpoznawczą”.

Dowództwo operacji wojskowych Polski poinformowało, że dwa myśliwce F-16 rozmieszczone w Europie Wschodniej podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej zostały wysłane w celu przechwycenia samolotu nad wodami międzynarodowymi.

Rosyjskie samoloty nie wleciały w polską przestrzeń powietrzną i nie nastąpił wzrost wymian.

W oświadczeniu opublikowanym na X (dawniej Twitterze) Dowództwo Operacji Wojskowych RP stwierdziło: „Bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej jest jednym z naszych najważniejszych priorytetów. Piloci Sił Zbrojnych RP każdego dnia są w pełnej gotowości i są gotowi zapewnić bezpieczeństwo polskiego nieba. .

To zdjęcie w pliku wykonane 4 sierpnia 2024 r. przedstawia ukraińskich żołnierzy niosących flagi po ceremonii z okazji Dnia Ukraińskich Sił Powietrznych. Na Ukrainę przybyła pierwsza partia amerykańskich myśliwców F16.

Siergiej Chubinsky/Getty Images

„12 sierpnia 2024 roku para służbowa F-16 przechwyciła i dokonała identyfikacji wizualnej samolotu Federacji Rosyjskiej lecącego nad Morzem Bałtyckim. Polskie myśliwce przechwyciły samolot Ił-20 wykonujący misję rozpoznawczą w międzynarodowej przestrzeni powietrznej bez naruszania polskich wód terytorialnych .

„Bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej jest podstawą bezpieczeństwa naszego kraju. Dzięki sprawnemu działaniu całego systemu obrony powietrznej możemy być pewni, że jesteśmy chronieni przed zagrożeniami z powietrza”.

Wyobrażanie sobie

Morze Bałtyckie jest często nazywane „jeziorem NATO”, ponieważ otacza je kilka państw członkowskich NATO, w tym Polska, Łotwa, Estonia, a ostatnio Finlandia. Morze graniczy również z Rosją w Sankt Petersburgu na północnym wschodzie.

Kaliningrad, rosyjska placówka pomiędzy Polską a Litwą, również posiada plażę nad Morzem Bałtyckim i jest pod ścisłą obserwacją otaczających ją sił NATO, co „często prowadzi do starć na polu bitwy” – stwierdziło niemieckie wojsko.

10 sierpnia inni członkowie NATO, Szwecja i Niemcy, również wysłali odrzutowce, aby uporać się z podobną sytuacją na morzu. Niemieckie Siły Powietrzne opublikowały zdjęcia radzieckiego samolotu wywiadowczego Ił-20M lecącego nad wodami międzynarodowymi bez planu lotu i bez kontaktu z cywilną kontrolą ruchu lotniczego.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. nasiliły się spotkania między rosyjskimi samolotami a siłami NATO.

Na początku tego roku materiał filmowy udostępniony na kanałach rosyjskiego Telegramu pokazywał myśliwce Su-30SM, znane przez NATO jako Flanker-H, podczas bliskiego spotkania z podejrzanymi EF-18A Hornets z hiszpańskich sił powietrznych nad Morzem Bałtyckim. Hiszpania, kolejny członek NATO, przekazała Ukrainie duże ilości sprzętu wojskowego dzięki dwustronnemu porozumieniu podpisanemu w maju br.

Siły NATO pozostają ostrożne w kontaktach z rosyjskimi samolotami po kilku bliskich otarciach wzdłuż polskiej granicy, z których jeden zabił dwóch Polaków w wyniku błędnego ataku rakietowego z konfliktu na Ukrainie.

Masz historię, którą powinniśmy opisać? Masz pytania dotyczące wojny w Rosji i na Ukrainie? Proszę o kontakt [email protected].