(MENAFN– ING)
Niestety, dane pokazują, że inflacja bazowa już piąty miesiąc oscyluje powyżej 1% m/m (tym razem 1,2-1,3%). W ujęciu rocznym kluczowa stopa wynosi już 8,6%. To bardzo niepokojący sygnał; Inflacja zewnętrzna może szybko osłabnąć, ale najgroźniejsza inflacja wewnętrzna jest silna i przyspiesza.
Rynki hurtowe twierdzą, że dynamika żywności prawdopodobnie zwolni w czerwcu, a presja na wyższe ceny energii zniknie po cieplejszym sezonie, ale głównym powodem do niepokoju jest inflacja. To pokazuje, że presja cenowa szybko rozprzestrzenia się na inne składniki. A efekty drugiej rundy nasilają się.
Decydenci w wielu krajach próbują zapobiec efektowi drugiej rundy, podnosząc stopy i zaostrzając politykę pieniężną, nawet kosztem recesji. W Polsce oszczędności ze strony banku centralnego idą w parze z luzowaniem fiskalnym (szacujemy 3% ekspansję fiskalną PKB do 2022 r.), co częściowo ogranicza policy mix. Utrzyma to silny wzrost konsumpcji i pogorszy sytuację inflacyjną. Tak gwałtowny wzrost inflacji bazowej wspiera oczekiwania naszej prognozy NBP na poziomie 8,5% i szczytowej inflacji na poziomie 15-20% w skali roku.
MENAFN31052022000222011065ID1104301103
* Odmowa treści:
Niniejsza publikacja została stworzona przez ING wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od instrukcji konkretnego użytkownika, sytuacji finansowej czy celów inwestycyjnych. Informacje te nie zawierają rekomendacji inwestycyjnej ani oferty ani prośby o poradę inwestycyjną, prawną lub podatkową ani kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Przeczytaj więcej tutaj: https://think.ing.com/about/disclaimer/
Zastrzeżenia prawne: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub autentyczność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi dotyczące tego artykułu, skontaktuj się z powyższym dostawcą.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35