Akademia Coricso z siedzibą w Krakowie zamówiła nowy superkomputer dla Ateny. Poznań, w Polsce, może wkrótce stać się gospodarzem jednego z pierwszych komputerów kwantowych wyprodukowanych przez European High Performance Computing Cooperative (EUC).
Z nowego superkomputera korzysta laboratorium komputerowe CYFRONET w Bodolu. Zaawansowany system zarządzania energią wykorzystuje chłodzenie i klimatyzację, a superkomputer generuje ciepło do ogrzewania budynku. Athena jest jednym z najpotężniejszych superkomputerów na świecie z 7,7 Pflops i 105 Wydajność nie jest aż tak duża, ale komputer zajmuje pierwsze miejsce wśród dziesięciu najbardziej energooszczędnych superkomputerów na liście Green 500. Koszt silnika to tylko 147 kW.
Źródło obrazu: CYFRONET.
Superkomputer został zaprojektowany przez polską firmę Shape i składa się z 48 serwerów Shape THOR ERG21, które wykorzystują 6144 rdzenie przetwarzania procesorów AMD EPYC, 384 akceleratory NVIDIA A100 SXM (40 GB) oraz interkonekty InfiniBand HDR. Athena jest przeznaczona dla tych, którzy chcą studiować problemy medyczne. Nowy system uzupełni Prometheusa (2,3 Pflops, HPE) i Aresa (3,5 Pflops, Huawei) już działających na CYFRONET.
Nie mniej ważny jest projekt budowy komputera kwantowego w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) we współpracy z Cryotech Instruments. Jest to liczba sześciu europejskich lokalizacji wybranych w granicach projektu EuroHPC. Oczekuje się, że przyciągnie ekspertów w dziedzinie technologii kwantowych z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Austrii, Węgier, Łotwy, Litwy i Słowenii. Oprócz Polski, Europa planuje uruchomić moce kwantowe w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech i Czechach w drugiej połowie 2023 roku.
Jeśli widzisz problem, zaznacz go myszą i naciśnij CTRL + ENTER. | Czy umiesz lepiej pisać? Zawsze cieszymy się z nowych pisarzy.
Źródło:
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35