Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Rejestracja
Bruksela/Warszawa, 15 lutego (Reuters) – Polski rząd poinformował we wtorek, że wzywa UE do wprowadzenia „mechanizmów regulacyjnych” na rynku emisji i ograniczenia udziału spekulantów finansowych w programie.
Polska minister klimatu Anna Moskova spotkała się w poniedziałek w Brukseli z szefem polityki klimatycznej UE Franzem Timmermansem, aby omówić plany Brukseli dotyczące przekształcenia rynku emisji dwutlenku węgla.
Politycy UE przygotowują się do negocjacji gruntownego przeglądu swojego kluczowego narzędzia polityki kontroli emisji – Organizacji Handlu Emisjami (ETS), gdzie elektrownie i przemysł muszą kupować „uprawnienia” CO2 w celu zrównoważenia każdej tony emitowanego CO2.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Rejestracja
ETS ma na celu wydawanie stopniowo zmniejszających się zezwoleń, które podobnie jak inne aktywa są przedmiotem obrotu na giełdach. Ich cena wzrosła o około 150% w zeszłym roku i osiągnęła rekordowo wysoki poziom 0,498,49 (112 USD) za tonę w tym miesiącu. We wtorek referencyjna cena emisji dwutlenku węgla wyniosła 91 euro za tonę.
Polska opiera się na węglu w ponad 70% mocy i od dawna przekonuje, że polityka klimatyczna UE powinna uwzględniać taki skład energetyczny, którego osiągnięcie jest bardziej kosztowne niż w przypadku innych członków UE.
Jednak inne kraje uważają, że wyższe ceny CO2 są niezbędne, aby zachęcić firmy do inwestowania w zielone technologie, których UE potrzebuje, aby osiągnąć swój cel redukcji emisji o 55% w latach 1990-2030. Oprócz polityki klimatycznej Warszawa jest w konflikcie. Z UE w sprawie reform sądownictwa i praworządności, praw grup mniejszościowych i wolności mediów. Czytaj więcej
Polska wysłała w zeszłym tygodniu wnioski związane z ETS do Brukseli i utworzyła sojusz krajów dążących do zreformowania systemu handlowego, podała Warszawa w oświadczeniu.
Bardzo ważne jest dla nas jak najszybsze wycofanie instytucji finansowych z rynku ETS. Naszym drugim żądaniem jest rezygnacja z wycofywania darmowych płatności” – powiedziała Moskwa.
Firmy otrzymują część bezpłatnych płatności za CO2, aby mogły konkurować z międzynarodowymi konkurentami, którzy nie ponoszą kosztów CO2, ale Bruksela chce je stopniowo wycofywać, aby skłonić firmy do kontrolowania emisji.
Bruksela powinna wprowadzić na rynek „mechanizmy kontrolne” – powiedziała Moskwa, nie precyzując, co one zrobią.
„Obecnie Komisja Europejska jest bezradna, legalnie i systematycznie ingeruje w ten rynek, argumentując, że jest to wolny rynek” – powiedział, dodając, że nie można jej pozostawić samej sobie, gdyby miała działać jako narzędzie polityki.
Moskwa twierdzi, że reformy polityki klimatycznej UE muszą być jednogłośnie zatwierdzone przez kraje UE – co oznacza, że jedno państwo może je zablokować. Polska powiedziała, że popiera cele zielonych zmian, ale muszą brać pod uwagę ich wpływ społeczny i gospodarczy.
(1 USD = 0,8810 euro)
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Rejestracja
Zgłoszone przez Kate Abnett i Marka Strzeleckiego; Montaż przez Ninę Chestney i Tomasa Janowskiego
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35