Polscy urzędnicy twierdzą, że kraj może stanąć w obliczu nowej fali ukraińskich uchodźców, gdy pod koniec tego roku nastanie chłodniejsza pogoda, a Ukraina zmaga się z rosnącymi zniszczeniami w swojej infrastrukturze energetycznej w wyniku rosyjskich ataków.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przestrzegł w czwartek, że „ciężka zima” na Ukrainie może mieć „konsekwencje” dla Polski. Jego komentarze były następstwem komentarzy urzędnika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z początku tego tygodnia, że jesienią i zimą może nastąpić „masowy napływ Ukraińców”.
💬 Ta zima może być dla Ukrainy bardzo skuteczna z konsekwencjami dla nas. Jeśli nie ma elektryczności, nie ma świępa – do większości ukraińskich będzie nie do pozęszenia.
| Przynajmniej @KursGratech w programie @faktypofaktach
— Ministersto Spra Zachranicjnich RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) 25 lipca 2024 r
Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Ukraina straciła ponad połowę swoich mocy wytwórczych. „Financial Times”. W zeszłym miesiącu. W ostatnich tygodniach Moskwa ponownie nasiliła ataki na kluczową infrastrukturę, co wzbudziło obawy o dostęp Ukraińców do energii elektrycznej i ciepła w obliczu zbliżającej się zimy.
„Ta zima będzie bardzo trudna dla Ukrainy i będzie miała dla nas konsekwencje” – powiedział Sikorski nadawcy telewizyjnemu. „W ukraińskich mieszkaniach… większość nie nadaje się do zamieszkania, jeśli nie ma w nich ogrzewania, wody ani elektryczności”.
„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ukrainie i inne kraje europejskie robią to samo” – dodał. „Wysyłamy agregaty prądotwórcze, części zamienne i nie tylko. Ale to wyścig z czasem, bo Rosjanie nadal bombardują ukraińskie elektrownie i ciepłownie.
Przepraszam, że przeszkadzam w czytaniu. Kontynuacja artykułu poniżej.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
W odrębnych komentarzach dyrektor MSW ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego Dariusz Marczyński powiedział polskim parlamentarzystom, że „istnieją wyraźne sygnały, że w okresie jesienno-zimowym możliwy jest duży napływ Ukraińców do Polski” – podała Polska Agencja Prasowa. (PAPKA).
„To efekt ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną, ciepłowniczą i transportową, których skutki są coraz bardziej odczuwalne” – powiedział Marczyński, dodając, że „trzeba być przygotowanym na chwilowy napływ tych ludzi”.
Od 2022 roku Polska będzie jednym z głównych kierunków migracji ukraińskich uchodźców. Według danych Eurostatu na koniec maja w Polsce przebywało ponad 953 tys. ukraińskich uchodźców. Wśród krajów UE więcej miały tylko Niemcy – 1,3 mln.
Niemcy i Polska łącznie stanowią ponad połowę wszystkich ukraińskich uchodźców w UE.
Niemcy mają 1,1 mln (28% ogółu w UE), a Polska prawie 1 mln (25%).
Pod względem liczby ludności największe są Czechy i Estonia
przez @EU_Eurostat: https://t.co/G7YopLXMWx pic.twitter.com/h5Wg4uk4GA
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 lipca 2023 r
Na początku tego miesiąca polski premier Donald Tusk zaproponował, aby Polska wysłała energię elektryczną na Ukrainę w celu zrekompensowania szkód w jej infrastrukturze.
Jednak w tym celu Warszawa oświadczyła, że chce, aby UE wyłączyła wytwarzanie energii ze spalania węgla z systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).
Jednak w odpowiedzi na zapytanie polskiego serwisu informacyjnego Energetyka24 Komisja Europejska stwierdziła, że „energia elektryczna wytwarzana w UE i eksportowana na Ukrainę podlega normalnym przepisom EU ETS”.
Polska stara się o zwolnienie z unijnych taryf emisyjnych, aby móc wykorzystywać węgiel do produkcji energii elektrycznej, która będzie przesyłana na Ukrainę, której infrastruktura energetyczna została zniszczona w wyniku rosyjskich ataków. https://t.co/FXeVlUcFoc
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 lipca 2024 r
Główny autor obrazu: Ochrona ludności UE i pomoc humanitarna / flickr.com (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35