24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska przypomina 50 ambasadorów mianowanych przez były prawicowy rząd | Polska

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Polska odwołuje 50 swoich ambasadorów w ramach wysiłków nowego rządu Unii Europejskiej na rzecz usprawnienia pracy dyplomatycznej w tym trudnym czasie.

Ministerstwo w swoim oświadczeniu stwierdziło, że zmiana ambasadorów jest „konieczna” i pomoże „lepiej, bardziej profesjonalnie realizować trudne zadania” stojące przed polską polityką zagraniczną.

Premier Polski Donald Tusk powiedział, że posiadanie grupy lojalnych dyplomatów ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zapobieżenie wojnie na pełną skalę z Rosją na sąsiedniej Ukrainie. Upierał się, że „nie była to zemsta” na jego poprzednikach.

Wszyscy dyplomaci zostali mianowani przez poprzednią prawicową administrację, która rządziła przez osiem lat, aż do grudnia, kiedy to trójstronna koalicja opozycji zdobyła ogólną większość w polskich wyborach, a władzę premierem objął Donald Tusk.

W oświadczeniu rządu nie wymieniono ambasadorów odwołanych przez ministra spraw zagranicznych Radka Sikorskiego, nie wskazano także, kiedy odwołani ambasadorowie zostaną zastąpieni i czy zostaną zwolnione jakiekolwiek stanowiska zagraniczne.

Ministerstwo twierdzi jednak, że proces już się rozpoczął.

Associated Press podała, że ​​wycofanie dyplomatów może nie zyskać aprobaty prezydenta Andreja Dudy, powiązanego z poprzednim prawicowym rządem i krytycznego wobec Tuska.

Jeśli Duda nie zgodzi się na zmiany, zarzuty pozostaną szefami misji, gdzie ambasadorom nakazano wrócić do domu.

Tusk wyraził wysoką opinię o pracy ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych Marka Makirowskiego i zasugerował, że nie można odwołać konkretnego ambasadora.

W ciągu swoich lat sprawowania władzy rządząca partia nacjonalistyczna Prawo i Sprawiedliwość (PiS) była oskarżana o podważanie praworządności w Polsce, wycofywanie praw do aborcji i atakowanie mniejszości. Jej działania wywołały spór z Unią Europejską w różnych kwestiach, od niezależności sądów po prawa osób LGBTQ+.

Po zatwierdzeniu w grudniu Tuska na premiera zapowiedział, że „wszystko naprawi”.

„Naprawimy zło, aby wszyscy bez wyjątku mogli poczuć się jak w domu” – powiedział wówczas.

Z Associated Press i Johnem Henleyem