Warszawa, Polska — W tym roku wejdzie w życie prawo nadzwyczajne, które ma chronić Odrę i zapobiegać dalszym katastrofom, takim jak obecne zanieczyszczenia i masowe wymieranie ryb, poinformowali we wtorek urzędnicy.
Wiceminister infrastruktury Marek Grobarczyk powiedział, że ustawa, która zostanie uchwalona w trybie nadzwyczajnym, będzie finansować stały monitoring wód Odry i zapewni, że nowe oczyszczalnie ścieków nie będą zagrażać ekologii rzeki.
Obejmuje ona również rekompensaty finansowe dla firm dotkniętych przez to, co urzędnicy nazywają najgorszą od lat klęską żywiołową regionu Odry.
Około 130 ton martwych ryb zostało wyciągniętych z Polski i wiele więcej z sąsiednich Niemiec od końca lipca, kiedy rybacy w południowo-zachodniej Polsce po raz pierwszy zauważyli oznaki katastrofy ekologicznej.
Eksperci w Polsce i Niemczech stwierdzili toksyczne glony w wodzie rzecznej i zmiany w jej składzie chemicznym, ale nie wskazali przyczyny ani żadnego pojedynczego czynnika, który mógłby zabić ryby.
Krzysztof Wos, urzędnik odpowiedzialny za polskie systemy wodociągowe, powiedział, że na Odrze znajduje się prawie 300 nielegalnych, niemonitorowanych punktów zrzutu, z których część jest obecnie przedmiotem dochodzenia.
Jego biuro, państwowe Wody Polskie, wydaje licencje, które pozwalają przedsiębiorstwom i przemysłowi na odprowadzanie ścieków do rzek, pod ściśle określonymi parametrami. Nie ma jednak stałego systemu monitoringu.
Odra o długości około 840 km (520 mil) pochodzi z Czech, ale przepływa głównie przez południowo-zachodnią Polskę i wzdłuż granicy niemieckiej, by wpaść do Morza Bałtyckiego.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35