Prawie 100-osobowy zespół polskich policjantów wrócił z operacji rozminowania na Ukrainie, odbitej spod okupacji rosyjskiej – do tej pory utrzymywanej w tajemnicy. Został powitany w domu przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim, gdzie wręczył medale za waleczność.
Pracując w rejonie Kijowa, polski zespół oczyścił ponad 342 000 metrów kwadratowych ziemi i ponad 17,5 km dróg. Zostali zmuszeni do szukania schronienia podczas 129 rosyjskich nalotów podczas misji i nikt z załogi nie został ranny.
Polskie władze bezpiecznie usunęły około 2000 niebezpiecznych przedmiotów, w tym miny, granaty i granaty.
98 polskich policjantów rozminowywało tereny wyzwolonej od Rosjan Ukrainy.
W ciągu prawie pięciu miesięcy służby żaden policjant nie został ranny. Misja szczęśliwie wróciła do Polski.
🇵🇱🤝🇺🇦 https://t.co/eyO4PufzWg pic.twitter.com/ldjtTGFIAF– Specjalny kot Gersona 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) 23 lutego 2023 r
„Od pięciu miesięcy 98-osobowy zespół policji humanitarnej rozminowuje ładunki pirotechniczne pozostawione przez wojska rosyjskie na Ukrainie” – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BPN) prezydenta Dudy Jacek Seivira. „Uratowali już setki istnień ludzkich”.
Prace rozpoczęły się w zeszłym roku po tym, jak Ukraina zwróciła się do członków grupy ATLAS, policyjnej grupy zadaniowej zrzeszającej wyspecjalizowane unijne jednostki antyterrorystyczne. Kijów wezwał do wysłania pirotechników na Ukrainę w celu rozminowania kraju, poinformował portal informacyjny Virtualna Polska.
„Spośród wszystkich członków grupy ATLAS tylko Polska odpowiedziała na apel Ukraińców” – zauważa Virtualna Polska. „Inne kraje uważają, że prowadzenie wojny w jednym kraju jest zbyt niebezpieczne”.
🇵🇱 Trwa witanie przez Prezydenta RP @Andrzej Dudaszefowa #MSWiA @kaminski_m_Wice minister @Wasik Masij Jestem komendant Klovneko Poligji General. insp. Jarosława Szymczyka funkcjonariuszy z kontygentu @Polska Balikja koniec misji humanitarnej na Ukrainie 🇺🇦 pic.twitter.com/zpc95amwvT
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) 23 lutego 2023 r
Latem ubiegłego roku polski minister spraw wewnętrznych wydał decyzję o powołaniu zespołu funkcjonariuszy jednostki antyterrorystycznej Policji. Zaangażowani są tylko wolontariusze. Urzędnicy przywieźli również dwa psy wyszkolone do wykrywania materiałów wybuchowych.
Początkowo prace potrwają trzy miesiące – informuje Virtualna Polska. W grudniu został przedłużony o kolejne dwa.
Pies, który pomógł polskim ratownikom uratować 12 osób uwięzionych pod gruzami w Turcji, wrócił do Polski na leczenie.
Oczekuje się, że golden retriever o imieniu Orion w pełni wyzdrowieje i „uratuje wiele istnień ludzkich” przed powrotem do pracy. https://t.co/F3hDkkmo6U
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 lutego 2023 r
Główny kredyt fotograficzny: Balija Polska
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.