14 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska ostrzega przed konsekwencjami dalszego blokowania funduszy przez Brukselę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pozuje z premierem Polski Mateuszem Morawieckim przed spotkaniem w siedzibie UE w Brukseli w Belgii 1 marca 2022 r. REUTERS / Zdjęcie pliku autorstwa Virginii Mayo / Pool

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 9 sierpnia (Reuters) – Polska może zaatakować Unię Europejską, jeśli Warszawa nie otrzyma swojego udziału w funduszu naprawczym pandemii, powiedzieli politycy partii rządzącej po tym, jak Bruksela zasygnalizowała, że ​​nie jest zadowolona z ostatnich reform sądownictwa w kraju.

Jeden z przedstawicieli UE twierdzi, że 35 miliardów euro (36 miliardów dolarów) dotacji i pożyczek na odzyskanie środków na COVID-19 zostało wstrzymanych z powodu sporu o reformy sądownictwa w Polsce, co może podważyć standardy demokratyczne.

W czerwcu Komisja Europejska (KE) zatwierdziła finansowanie dla Polski, ale jej przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​trzeba jeszcze popracować nad rządami prawa, kiedy spotkała się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim podczas wizyty. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stwierdziła jednak, że jej główne reformy miały na celu usprawnienie systemu i odmówiono ingerowania w sądy dla korzyści politycznych.

„Jeżeli jest próba zapobieżenia płatności… a Komisja Europejska próbuje nas naciskać, nie mamy innego wyjścia, jak tylko wyciągnąć wszystkie armaty z naszego arsenału i otworzyć ogień” – powiedział sekretarz generalny BIS Krzysztof Sobolewski. powiedział Polskie Radio.

BIS nie podał, jakie środki może rozważyć, ale minister gabinetu Michał Wojciech, członek konserwatywnej partii Jedna Polska – młodszego partnera rządu – zasygnalizował, że Polska może zawetować niektóre decyzje UE.

„Ponieważ mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie przestrzegają warunków umowy… Myślę, że trzeba grać ostro” – powiedział w wywiadzie dla prywatnej telewizji Polsad.

Polska przyjęła w maju ustawę, która zastąpiła kontrowersyjną izbę dyscyplinarną dla sędziów nowym systemem, a Sąd Najwyższy we wtorek wybrał kandydatów spośród swoich sędziów do nowej izby.

Ale van der Leyen powiedział w wywiadzie pod koniec lipca, że ​​nowa ustawa nie daje sędziom prawa do kwestionowania nominacji sędziowskich bez narażania się na działania dyscyplinarne, które muszą zostać rozwiązane, aby otrzymać fundusze unijne.

Rzeczniczka Komisji Arianna Podesta powiedziała, że ​​nowe prawo jest ważnym krokiem, ale początkowa ocena UE była taka, że ​​nie pozwala ona sędziom kwestionować stanowiska innego sędziego bez ryzyka postępowania dyscyplinarnego.

„Ten problem… musi zostać rozwiązany, aby wypełnić zobowiązania planu naprawy i odporności… nie dokonano oficjalnej oceny, ponieważ nie ma jeszcze wezwania do zapłaty ze strony Polski” – powiedział Podesta podczas briefingu.

Odmowa Warszawy wobec unijnych żądań dotyczących praworządności wywołała wśród polityków opozycji krytykę, że BIS może w końcu dążyć do wykluczenia Polski z bloku, czemu rząd zaprzecza.

(1 USD = 0,9770 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Czemchuk, Anny Gober i Pawła Florkiewicza; Montaż przez Davida Holmesa i Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.