Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
WARSZAWA, 9 sierpnia (Reuters) – Polska może zaatakować Unię Europejską, jeśli Warszawa nie otrzyma swojego udziału w funduszu naprawczym pandemii, powiedzieli politycy partii rządzącej po tym, jak Bruksela zasygnalizowała, że nie jest zadowolona z ostatnich reform sądownictwa w kraju.
Jeden z przedstawicieli UE twierdzi, że 35 miliardów euro (36 miliardów dolarów) dotacji i pożyczek na odzyskanie środków na COVID-19 zostało wstrzymanych z powodu sporu o reformy sądownictwa w Polsce, co może podważyć standardy demokratyczne.
W czerwcu Komisja Europejska (KE) zatwierdziła finansowanie dla Polski, ale jej przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała, że trzeba jeszcze popracować nad rządami prawa, kiedy spotkała się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim podczas wizyty. Czytaj więcej
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stwierdziła jednak, że jej główne reformy miały na celu usprawnienie systemu i odmówiono ingerowania w sądy dla korzyści politycznych.
„Jeżeli jest próba zapobieżenia płatności… a Komisja Europejska próbuje nas naciskać, nie mamy innego wyjścia, jak tylko wyciągnąć wszystkie armaty z naszego arsenału i otworzyć ogień” – powiedział sekretarz generalny BIS Krzysztof Sobolewski. powiedział Polskie Radio.
BIS nie podał, jakie środki może rozważyć, ale minister gabinetu Michał Wojciech, członek konserwatywnej partii Jedna Polska – młodszego partnera rządu – zasygnalizował, że Polska może zawetować niektóre decyzje UE.
„Ponieważ mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie przestrzegają warunków umowy… Myślę, że trzeba grać ostro” – powiedział w wywiadzie dla prywatnej telewizji Polsad.
Polska przyjęła w maju ustawę, która zastąpiła kontrowersyjną izbę dyscyplinarną dla sędziów nowym systemem, a Sąd Najwyższy we wtorek wybrał kandydatów spośród swoich sędziów do nowej izby.
Ale van der Leyen powiedział w wywiadzie pod koniec lipca, że nowa ustawa nie daje sędziom prawa do kwestionowania nominacji sędziowskich bez narażania się na działania dyscyplinarne, które muszą zostać rozwiązane, aby otrzymać fundusze unijne.
Rzeczniczka Komisji Arianna Podesta powiedziała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, ale początkowa ocena UE była taka, że nie pozwala ona sędziom kwestionować stanowiska innego sędziego bez ryzyka postępowania dyscyplinarnego.
„Ten problem… musi zostać rozwiązany, aby wypełnić zobowiązania planu naprawy i odporności… nie dokonano oficjalnej oceny, ponieważ nie ma jeszcze wezwania do zapłaty ze strony Polski” – powiedział Podesta podczas briefingu.
Odmowa Warszawy wobec unijnych żądań dotyczących praworządności wywołała wśród polityków opozycji krytykę, że BIS może w końcu dążyć do wykluczenia Polski z bloku, czemu rząd zaprzecza.
(1 USD = 0,9770 euro)
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Czemchuk, Anny Gober i Pawła Florkiewicza; Montaż przez Davida Holmesa i Marka Pottera
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35