9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska odnotowuje wzrost imigrantów z Afryki napływających przez Rosję

WARSZAWA, Polska (AP) — w czwartek polscy urzędnicy poinformowali o zmianie wzorców migracji na granicy kraju z Białorusią, a Afrykanie, którzy po raz pierwszy przybyli do Rosji, stanowią większość osób próbujących nielegalnie przedostać się do Polski, zastępując tych z Bliskiego Wschodu . .

Rząd powiedział, że wśród migrantów afrykańskich byli ludzie tranzytowi przez Rosję, bliski sojusznik i kolejny sąsiad Białorusi oraz długoletni mieszkaniec Rosji.

W e-mailowym oświadczeniu dla Associated Press polski rząd określił to posunięcie jako część „operacji hybrydowej mającej na celu destabilizację wschodniej flanki NATO”.

Od zeszłego lata migranci i osoby ubiegające się o azyl próbują przedostać się z Białorusi do Polski i Litwy oraz w mniejszym stopniu na Łotwę. Wszystkie trzy kraje znajdują się na wschodzie obszaru UE i NATO.

Kraje próbowały zniechęcać do prób przekraczania granic, zatrzymywać migrantów i spychać ich z powrotem na Białoruś. Polska niedawno zakończyła budowę wysokiego stalowego muru 186 kilometrów (115 mil) wzdłuż granicy lądowej z Białorusią.

Organizacje praw człowieka skrytykowały Polskę i Litwę za to, że wśród migrantów, którzy mają prawo ubiegać się o azyl na mocy prawa międzynarodowego, są osoby uciekające przed prześladowaniami.

Przywódcy europejscy oskarżają prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o stworzenie nowego, sztucznego szlaku migracyjnego w celu destabilizacji UE. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wyraził nadzieję, że Rosja również poniesie pewną odpowiedzialność, biorąc pod uwagę sojusz z Łukaszenką.

Początkowo większość próbujących wejść do UE z Białorusi to Afgańczycy, Syryjczycy, Kurdowie z Iraku i Bliskiego Wschodu. Po gwałtownym wzroście liczby przyjazdów zeszłego lata UE interweniowała, m.in. zawieszając loty do Iraku, a przepływ migracji zwolnił.

To nigdy nie ustało całkowicie, ale sytuację przyćmiła bardzo duża liczba ukraińskich uchodźców przyjętych w Polsce po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera powiedział AP, że obecne statystyki Straży Granicznej pokazują, że większość migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską pochodzi obecnie z Afryki Subsaharyjskiej.

READ  American Film Festival of Poland otwiera swoje podwoje dla Kanadyjczyków podczas imprezy Progress dla Stanów Zjednoczonych i Kanady

Powiedział, że „posiadają rosyjskie wizy i przez Rosję docierają na Białoruś”.

„(Oni) dostawali wizy na studia lub do pracy, ale według zeznań Straży Granicznej nigdy nie mieli takich planów i korzystali z wiz tylko do poruszania się po szlaku migracyjnym. Jednocześnie administracja rosyjska jest uproszczenie procedury uzyskiwania wiz” – powiedział rząd. Są tacy, którzy są w pobliżu od dłuższego czasu.

„Działania podjęte przez Rosję i Białoruś potwierdzają, że sztuczny szlak migracji jest kontrolowany i koordynowany przez te dwa reżimy, a w przyszłości możemy spodziewać się nasilenia operacji hybrydowej destabilizującej wschodnią flankę NATO” – dodał.

Z danych Straży Granicznej wynika, że ​​w lipcu doszło do 914 prób nielegalnego przedostania się do Polski z Białorusi.

___

Śledź globalny zasięg migracji AP na https://apnews.com/hub/migration