GRANADA, Hiszpania – Spotkanie przywódców UE zakończyło się połowiczną porażką po tym, jak Polska i Węgry zmusiły delegatów do usunięcia z deklaracji akapitu podsumowującego poglądy krajów na temat migracji z deklaracji, nad którą dyplomaci pracowali od tygodni.
Do kłótni w ostatniej chwili w sprawie migracji doszło dzień po kolejnym szczycie – tym razem europejskiej wspólnoty politycznej w Granadzie – który był pełen frustracji w związku z niepowodzeniem przywódców w zakresie rozwiązywania kryzysów regionalnych na Kaukazie Południowym i Bałkanach Zachodnich. Hiszpania, kraj-gospodarz, odwołała planowaną konferencję prasową w EPC w czwartek po tym, jak brytyjski premier zorganizował wydarzenie towarzyszące na temat migracji przed opuszczeniem szczytu.
Na zakończenie piątkowego szczytu UE premier Polski Mateusz Morawiecki, który stoi przed wyborami parlamentarnymi 15 października, spotkał się z silnie zbrojonymi kolegami przywódcami. „Bardzo stanowczo wyraziłem nasze pełne stanowisko i zdecydowałem się zawetować część ustawy dotyczącą imigracji” – napisał. Media społecznościowe.
Szczególnie podżegający był Węgier Viktor Orbán, który na początku tygodnia stwierdził, że Polska i Węgry zostały „naciskane” przez innych członków UE do podpisania unijnego planu reformy migracyjnej, ale nie zaakceptują żadnego kompromisowego stanowiska w sprawie Granady. „Po tym nie ma możliwości żadnego kompromisu ani porozumienia w sprawie imigracji… ponieważ jesteśmy legalnie gwałceni. Gdybyś został zgwałcony i prawnie zmuszony do zaakceptowania czegoś, co Ci się nie podobało, jak byś się pogodził? To niemożliwe” – powiedział wcześniej tego samego dnia.
Jednak przywódcy na szczycie UE odważnie przedstawili polityczne porwanie.
Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że spór o migrację nie jest „duży” i sprowadza się do problemów polityki wewnętrznej w Polsce i na Węgrzech. „Za tydzień w Polsce wybory, a Viktor Orban chce wywołać pewne zamieszanie i chaos” – powiedział, dodając, że porozumienie migracyjne leży w ich interesie, ponieważ „zwiększa kontrolę na granicach zewnętrznych”.
Znalezienie sposobów na zmniejszenie liczby uchodźców i migrantów przybywających nielegalnie do Europy było jednym z głównych tematów szczytu przywódców europejskich w Granadzie. Migracja jest kluczowym problemem w obliczu populizmu, który często podsyca retorykę antyimigracyjną, zwłaszcza przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi.
Po miesiącach impasu członkowie UE zgodzili się w środę na ostatnią część porozumienia migracyjnego, które zaostrzy środki przeciwdziałające nielegalnej migracji i wprowadzi porozumienie w sprawie dystrybucji migrantów wśród członków UE.
Mowa o ekspansji
Pomimo sporu wokół migracji 27 przywódców osiągnęło porozumienie w sprawie pozostałej części deklaracji, która obejmuje akapit dotyczący rozszerzenia UE, dzień po uczestnictwie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i przywódców krajów kandydujących do UE w europejskim szczycie politycznym. Społeczny.
„Rozszerzenie jest geostrategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt” – czytamy w raporcie, ale nie wymieniono konkretnych krajów, takich jak Ukraina, które chcą przystąpić do UE. W raporcie, będącym kluczowym żądaniem Francuzów i Niemców, wymieniono „reformy” w ramach przygotowań do nowego przystąpienia.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholes nalegał na zmianę sposobu podejmowania decyzji przez UE. powiedzieć „Potrzebujemy jedynie ważnych decyzji podejmowanych większością kwalifikowaną” – a nie konsensusu wszystkich przywódców UE – co czasami może uniemożliwić niektórym krajom migrację na piątkowy szczyt.
Przywódcy UE odbyli w piątek rano rozmowy na temat strategicznej autonomii i rozszerzenia, jego harmonogramu oraz tego, jakie reformy będą potrzebne, jeśli Ukraina, Mołdawia i inne kraje przystąpią do unii.
Referendum w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego
Zobacz więcej danych z ankiet z całej Europy Polityka Głosowanie.
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział reporterom, że wyłania się „konsensus” w sprawie „transformacji geopolitycznej Europy”.
„Musimy jechać jeszcze szybciej. Żadna decyzja nie została podjęta – niektórzy są przeciwni, inni są bardzo ortodoksyjni [accession] procesu” – powiedział Macron.
Na konferencji prasowej zamykającej szczyt przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen opowiadała się za rozszerzeniem, które przyniesie korzyści zarówno „krajowi przystępującemu do UE”, jak i „dla całej UE”.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35